Štyri oddelenia ružomberskej ÚVN majú nové prenosné defibrilátory

Štyri oddelenia ružomberskej ÚVN majú nové prenosné defibrilátory

RedakciaAktuality2.11.2018

Nové prenosné defibrilátory pribudli v týchto dňoch na štyri oddelenia ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) - na kliniku cievnej chirurgie, do ambulancie chirurgickej kliniky, na kliniku radiačnej a klinickej onkológie a do ambulantnej časti kliniky neurológie.

V niektorých prípadoch išlo o doplnenie prístroja, v iných o obmenu staršieho modelu za nový. „Externé defibrilátory sú nenahraditeľnými pomocníkmi pri poskytovaní prvej pomoci pred príchodom záchrannej služby. V prípade zlyhania srdca totiž rozhodujú minúty či sekundy a rýchly zásah podstatne zvyšuje nádej pacienta na prežitie,“ uvádza sa na stránke nemocnice.

Automatický externý defibrilátor je zariadenie, ktoré obnovuje srdcový rytmus pomocou elektrického výboja. Ovláda sa hlasovými povelmi. Aj úplného laika naviguje, ako poskytnúť prvú pomoc. Vďaka tomu v danej chvíli záchranca vie, čo treba robiť. Stačí, ak pacientovi priloží na hrudník defibrilačné elektródy a prístroj potom zanalyzuje jeho zdravotný stav. Takto naprogramované zariadenie samo rozhodne, či je potrebné použiť elektrický výboj, alebo nie.

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia