Sú obedy zadarmo skutočne dobrý nápad?

Sú obedy zadarmo skutočne dobrý nápad?

RedakciaAktuality10.10.2018

Plánované poskytovanie obedov zadarmo pre všetky deti posledných ročníkov materských škôl a pre všetkých žiakov základných škôl je jednou z najdiskutovanejších tém za posledné obdobie. Podľa portálu trend.sk bude o tomto návrhu rokovať parlamentná schôdza na budúci týždeň, no predstavitelia strany Smer-SD ho prezentujú tak akoby už bol schválený. Obedy zadarmo by mali vstúpiť do platnosti od 1. januára 2019 a štát by to malo stáť 80 až 100 miliónov eur.

Aká je situácia u nás?

Mesto je zriaďovateľom šiestich základných škôl pričom samostatnú školskú jedáleň nemá iba Základná škola na Bielom Potoku. Tam je žiakom dovážaná strava z materskej školy, nachádzajúcej sa v jej blízkosti a navýšenie počtu stravníkov by tak bolo pre túto školu bezproblémové. Inak sú však na tom ostatné základné školy v Ružomberku. V školskej jedálni na Zárevúcej, ktorá patrí k jednej z najväčších škôl sa momentálne stravuje 486 žiakov z celkového počtu 714. Kapacita kuchyne je 530 obedov a kapacita jedálne 140 miest. Pri chýbajúcej kapacite približne 200 obedov by sa žiaci stravovali v piatich až šiestich turnusoch.

Podľa Jozefa Pažítku, vedúceho oddelenia školstva a športu v Ružomberku je otázne či si žiaci stravu poskytovanú zadarmo budú aj vážiť. „Jedna vec sú kapacitné možnosti, ktoré sa postupom času dajú zvládnuť aj keď budú vyžadovať finančné náklady do strojového vybavenia a prijatia nových zamestnancov. Problémy spôsobia aj čakacie rady pred jedálňami. Tie sa budú dať odstrániť tak, že sa napríklad po šiestej vyučovacej hodine preruší vyučovanie na jednu hodinu a po prestávke na obed bude vyučovanie pokračovať. Tým sa ale predĺži pobyt detí v škole. Druhá vec je, či si žiaci stravu zadarmo budú naozaj vážiť a či ju budú pravidelne odoberať a konzumovať alebo skončí nedotknutá v odpade školskej jedálne,“ uviedol pre portál Žijem v Ružomberku Pažítka.

Dodal tiež, že ak chce štát rodinám naozaj pomôcť, vynaložené financie sa mali radšej orientovať na učebné pomôcky zadarmo pre všetkých. Náklad je síce porovnateľný, ale efekt o to istejší.

Náročné to bude aj pre Sládkovičovu

Investícia do lepšieho vybavenia kuchyne, prijatie novej pracovnej sily či obavy z toho, že plytvať jedlom sa bude ešte viac. Aj to trápi Základnú školu na Sládkovičovej ulici. Podľa Marty Nechalovej, riaditeľky školy je návrh poskytovania obedov pre všetkých žiakov zadarmo dobrou myšlienkou, ktorá však nie je dotiahnutá do konca. Podľa nej by pravidelné stravovanie v školskej jedálni mohlo viesť žiakov k zdravému životnému štýlu, no na druhej strane je to mimoriadne náročný proces, hlavne čo sa týka vysokého nárastu financií na jeho uskutočnenie. „Ak by došlo k schváleniu obedov zadarmo, ktoré štát ponúka pre každého žiaka, myslím si, že naša škola by natrafila na vážnejšie problémy. V prvom rade by bolo určite potrebné prijať posilu do kuchyne pretože kapacita by sa navýšila aspoň o 100 stravníkov. Taktiež budeme potrebovať vyriešiť výdaj stravy a rozdeliť ho aspoň do troch cyklov, čo bude mať zase vplyv na pracovnú dobu jednotlivých kuchárok. Rovnako budeme musieť obnoviť zastaralé stroje v kuchyni a nakúpiť ďalšie stoly, príbory a taniere do jedálne. Myslím si, že problémy, ktoré zavedením tohto projektu vzniknú nám, zasiahnu aj ostatné ružomberské školy. A možno ešte vo väčšej miere,“ povedala riaditeľka školy.

Školská jedáleň na Sládkovičovej ponúka svojim stravníkom naozaj kvalitné služby a do budúcnosti ich chce na rovnakej úrovni aj udržať. Okrem toho, že si žiaci môžu vybrať z ponuky dvoch jedál počas jednotlivých dní, k obedu vždy dostanú aj drobnosť v podobe čerstvého ovocia, jogurtu či nejakého nápoja. Podľa Tatiany Leštinskej, vedúcej kuchyne, bude tento systém mimoriadne neefektívny najmä z hľadiska veľkého odpadu, ktorý vznikne. „Ak by sa do kuchyne prijala nová pracovná sila a kapacitne by sa upravila jedáleň, dala by sa vzniknutá situácia riešiť, aj keď by to bolo stále veľmi náročné. Najväčšie obavy mám však z toho, koľko vznikne odpadu. Už teraz, keď sú v jedálni dlhé rady, stáva sa, že niektoré deti sa otočia a idú preč. A keď im k obedu pribalíme jogurt, banán alebo jablko častokrát to pri odchode z práce vidím hodené v koši. Skutočne neviem, ako si to budú vážiť keď to dostanú úplne zadarmo.“

Podľa Marty Nechalovej zo Základnej školy Sládkovičova, stúpnu náklady na zrealizovanie tohto projektu približne o polovicu súčasného rozpočtu. V rámci dlhodobo plánovaných rekonštrukcií, chceli obnoviť zničenú podlahu práve v školskej jedálni. To však v prípade schválenia návrhu o poskytovaní obedov zadarmo bude musieť počkať a financie najskôr poputujú do zabezpečenia pracovných strojov do kuchyne.

(foto: Anežka Macková)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia