Súťaž plná dramatických okamihov

Súťaž plná dramatických okamihov

RedakciaAktuality29.4.2024

Súťaž budúcich záchranárov zo všetkých zdravotníckych fakúlt na Slovensku sa uskutočnila 27. apríla v obci Liptovská Osada. V nej sa na rôznych miestach odohrali udalosti pri ktorých bola nutná pomoc zdravotníckych záchranárov. Pomáhali postrelenej žene, tanečníkovi, ktorí skolaboval počas vystúpenia.

Záchranári v chátrajúcej budove, ktoré bolo v minulosti kaviarňou, našli bezdomovca, ktorý mal bolesti žalúdka, zvracal. Ich úlohou bolo ho vyšetriť a stanoviť diagnózu, ale ich prácu im sťažoval ďalší opitý bezdomovec. „Daj si so mnou za pohárik? Kúpiš mi chlieb?“ Boli to otázky na ktoré študenti primerane reagovali. Bezdomovec svoj zdravotný stav pripisoval zjedenej klobáse, ktorú našiel v kontajneri. Mladí záchranári určili po vyšetrení pacienta jeho diagnózu a stanovili, že čo ďalej s ním.

Figuranti – bezdomovci, keď vyšli von na čerstvý vzduch nahnali strachu malému chlapcovi, ktorý tam stál s mamou. Ten sa rozplakal. „Neplač ja som nie zlý ujo. Nie som čert, len som sa zašpinil,“ snažil sa upokojiť situáciu.

Súčasťou merania vedomostí budúcich záchranárov Edurescue bol aj ukážka záchranárskych vozidiel a ich vybavenia, výstava tričiek a uniforiem záchranárov. Verejnosť si mohla v kultúrnom dome vyskúšaj aj poskytnutie prvej pomoci masážou srdca a umelých dýchaním.

„Súťaž  Edurescue Academy 2024 sa uskutočnila pod záštitou dekanky Fakulty zdravotníctva Fakulta zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Banskej Bystrici. Pomocnú ruku nám podala aj obec Liptovská Osada. Priamo v centre obce bolo vyše desať stanovíšť s modelovými situáciami pre budúcich profesionálnych záchranárov, ale aj pre širokú verejnosť. Pri úlohách spolupracovali s dobrovoľnými hasičským zborom, Políciou SR a horskou záchrannou službou. Súťaž bola určená na edukáciu študentov v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Je zameraná hlavne na končiace ročníky. Sú to študenti, ktorí budú mať o dva-tri týždne štátnice.“  uviedol spoluorganizátor podujatia Michal Haluška zo SZU.

"Edurescue je občianske združenie, ktorého členmi sú zdravotnícki záchranári z celého Slovenska. Jeho cieľom je je najmä vzdelávanie budúcich záchranárov, ktorých učia citlivému, ale vysoko odbornému správaniu sa a empatii, čo v dnešnej dobe mnohokrát stagnuje, najmä u mladých ľudí,“ povedal  Štefan Bebjak, predseda občianskeho združenia. Doplnil, že uvedenej činnosti sa rozhodli venovať preto, že študenti, s ktorými pracujú, sú práve tí, ktorí budú zachraňovať v ťažkých chvíľach nás, naše deti, našich otcov, mamy a našich známych. Považuje za dôležité odovzdávať im skúsenosti akoukoľvek formou a poukázať najmä na dôležitosť pacienta.

"Združenie sa aktívne podieľa na realizácii vzdelávacích, zdravotníckych, informačných, športových, kultúrnych, spoločenských, sociálnych, výchovných, relaxačných a voľno-časových aktivitách, činností a podujatí," doplnil Š. Bebjak.

Súťaž mladých záchranárov v L. Osade podporilo viacero sponzorov a medzi nimi bola aj spoločnosť Mondi SCP.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia