Svet si pripomína pamiatku obetí holokaustu.

Svet si pripomína pamiatku obetí holokaustu.

RedakciaAktuality27.1.2022

Svet si dnes (27.1.2022) pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Valné zhromaždenie OSN prvý raz zorganizovalo spomienkové podujatie na svojom 28. mimoriadnom zasadnutí v januári 2005. Stalo sa tak pri príležitosti 60. výročia oslobodenia tábora Auschwitz-Birkenau. Valné zhromaždenie zároveň určilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu.

Holokaust v širšom chápaní znamenal systematické vyvražďovanie všetkých nevyhovujúcich etnických, náboženských a politických skupín, a zanechal za sebou do 17 miliónov obetí. Okrem Židov toto číslo zahŕňalo Rómov, Poliakov, Sovietskych vojnových zajatcov, telesne a mentálne postihnutých ľudí. Holokaust v užšom chápaní znamenal cielené vyvražďovanie židov. Obetí mohlo byť až 6 miliónov. Takmer 1,5 milióna z týchto obetí boli deti.

Medzi obeťami bola aj rodina Munkovcov, ktorí žili v Lučenci a neskôr v Ružomberku. Otec František bol úspešný podnikateľ, stal sa riaditeľom ružomberských papierní. Matka Gizela mala umelecké nadanie, ktoré zdedil aj mladší syn Juraj. Syn Tomáš bol jazykovo nadaný. Munkovcikonvertovali na katolícku vieru. Nebolo to preto, že by muselia hľadali únik, ale bolo to z osobného presvedčenia. Svedčia o tom dokumenty, ktoré Munkovci dodali ako prílohu k žiadosti o krst. Syn Tomáš ako 19-ročný vstúpil do noviciátu k jezuitom vRužomberku. Mal heslo: Láska ku Kristovi až do zabudnutia seba. Munkovci viedli príkladný kresťanský život. Boli povzbudením pre široké okolie. Ostatní kresťania si ich vážili.

Munkovcov spočiatku chránila prezidentská výnimka. Vďaka nej mali byť chránení pred transportmi do koncentračných táborov. Napriek tomu 14. decembra 1944 zatkli matku Gizelu, potom otca Františka a ich syna Juraja. Tomáš vedel, že prídu aj po neho. V noci nešiel spať, ale celú noc strávil v kaplnke ružomberského noviciátu. Na ďalší deň zatkli aj Tomáša. Vianoce tak rodina strávila v ružomberskej väznici a následne ich previezli do zberného tábora v Seredi. Juraja a Gizelu odviezli do koncentračného tábora Bergen-Belsenv severozápadnom Nemecku. Tomáš a otec František sa dostali do tábora Sachsenhausen. S nimi bol transportovaný aj katolícky kňaz Edmund Bárdoš, ktorý bol tiež pôvodom žid. Prežil koncentračný tábor a potom vydal svedectvá nielen o živote v tomto tábore, ale aj o mučeníckej smrti Františka a Tomáša Munkovcov. Otca Františka a jeho syna Tomáša zastrelili na pochode smrti do Berlína. Stalo sa to pravdepodobne 22. apríla 1945.

V roku 2011 začal proces blahorečenia Tomáša a Františka Munkovcov, v súčasnosti je vo svojej druhej, tzv. rímskej fáze. O smrti Gizely a druhého syna Jurka nie sú zachované svedectvá, preto sa blahorečenie týka len Františka a Tomáša.Hovorí sa, že Gizela zomrela v koncentračnom tábore počas epidémie týfusu. V galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku sa každoročne na ich pamiatku koná koncert. Verejnosti osud rodiny Munkovcov pripomínajú publikácie, výstavy, vznikla aj rozhlasová hra, či televízny dokument.

v Ružomberku v areáli mestského cintorína sa nachádza aj Židovský cintorín. Ten bol obnovený a opravený v roku 2020. Pôvodný cintorín bol pri Váhu, po druhej svetovej vojne bol zničený a náhrobné kamene spolu s ostatkami pochovaných boli prenesené na mestský cintorín. Súčasťou dnešného cintorína je aj lapidárium, kde sú zničené a poškodené náhrobné kamene z pôvodného cintorína. Najstaršie náhrobné kamene sú vyrobené z pieskovca, novšie z čierneho granitu a mramoru. Nápisy sú písané hebrejsky, hebrejsko-nemecky, prípadne slovensky.

Európska komisia dnes, na 77. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, nechá osvetliť svoje bruselské sídlo nápisom #WeRemember (Pamätáme). Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla „Skresľovanie holokaustu živí rétoriku nenávisti. Každý Európan musí vedieť o holokauste a poznať skutočné fakty.“

Stanislava Bruk

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia