Svetový deň bez tabaku

Svetový deň bez tabaku

RedakciaAktuality30.5.2022

Svetový deň bez tabaku si každoročne pripomíname 31. mája. Tento deň má za cieľ šíriť povedomie o rizikách užívania tabaku, odradiť od jeho užívania a vyzvať jednotlivcov a verejnosť, aby aktívne propagovali životný štýl bez tabaku. Heslo kampane pre rok 2022 znie - „Tabak: hrozba pre naše životné prostredie.“ Svetová zdravotnícka organizácia sa tento rok rozhodla upriamiť pozornosť na vážne riziká spojené s ohrozením životného prostredia. Škodlivé účinky fajčenia na náš život si zrejme uvedomuje každý. Avšak napriek tomu mnohí neustále siahajú po cigaretách a ubližujú tak nielen sebe, ale aj svojim blízkym a životnému prostrediu.

Úrad verejného zdravotníctva pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku uvádza, že pestovanie, výroba a používanie tabaku znečisťuje okrem iného aj našu vodu, pôdu, pláže a ulice miest chemikáliami a toxickým odpadom. Tabakový dym sa zároveň podieľa na znečisťovaní ovzdušia a pestovanie tabaku prispieva k odlesňovaniu, a to najmä v rozvojovom svete. Pre pestovanie tabaku sa každý rok zničí približne 3,5 milióna hektárov pôdy. Vyžaduje si veľa pesticídov a hnojív. Výrobný proces vytvára viac ako 2 milióny ton odpadu.

Prečo prestať fajčiť?
1. Budete vyzerať lepšie - Vaša pokožka bude oveľa lepšie vyživená, dostane vyššie dávky kyslíka, vody aj živín. Bude sa tvoriť menej vrások a budete mať hydratovanejšiu a pružnejšiu pokožku. Zároveň sa môžete zbaviť žltých zubov.
2. Budete mať viac energie - Vďaka lepšej cirkulácii krvi v tele budete mať viac energie. Zlepší sa aj vaše dýchanie a kapacita pľúc. Po 9 mesiacoch bez tabaku sa zlepší funkcia pľúc o 5 až 10 %.
3. Zlepší sa kvalita života - Keďže fajčenie je rizikový faktor pri viacerých ochoreniach, pravdepodobne budete žiť dlhšie. Zároveň znižujete riziko srdcového infarktu, a tiež znižujete riziko neplodnosti.
4. Ušetríte peniaze - Fajčenie dosť výrazne zasahuje aj do Vašej finančnej situácie. Ak poviete stop fajčeniu, ušetríte viac ako 1500 eur, ak fajčíte krabičku cigariet denne.
5. Chránite životné prostredie - Každá vyfajčená cigareta mrhá vzácnymi prírodnými zdrojmi. Keď prestanete fajčiť, chránite nielen svoje zdravie, ale aj zdravie našej planéty.

Na Slovensku funguje aj Linka pomoci na odvykanie od fajčenia, a to už od roku 2016.

„Na telefónnom čísle 0908 222 722 sa môžu o možnostiach poradenstva každý pracovný deň v časoch od 8:00 do 15:00 informovať ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť. Od začiatku pôsobenia linky poskytli odborní pracovníci úradov verejného zdravotníctva pomoc takmer 6012 volajúcim. Linku pomoci počas roka 2021 kontaktovali viac muži (76,81 %) ako ženy, priemerný vek volajúcich bol 36 rokov. Najmladší volajúci mal 10 rokov a najstarší fajčiar 85 rokov,“

uvádza Úrad verejného zdravotníctva. Tabak podľa WHO každoročne zabíja viac ako 8 miliónov ľudí. Fajčenie zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, ochorení dýchacích ciest, rakoviny, cukrovky, hypertenzie a ďalších.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia