Svetový deň červených makov

Svetový deň červených makov

RedakciaAktuality12.11.2023

Pietna spomienka na vojnových veteránov, ako aj na 105 výročie ukončenia prvej svetovej vojny, uskutočnila sa 11. novembra pri Pomníku slobody Slovenského národa v Ružomberku. V celej Európe, ale aj v iných krajinách sveta sa o 11. 11. h rozovučali zvony, aby si verejnosť takto pripomenula skončenie prvej svetovej vojny. V daný okamih zaznela posledná salva pri podpise prímeria medzi bojúcimi stranami svetovej vojny.

Účastníci ružomberskej spomienky položili vence k pomníku, aby si uctili pamiatku vojnových veterárnov nielen vo vojne v rokoch 1914 – 1918, ale aj v ďalších ozbrojených konfliktoch. Spomienky sa zúčastnili predstavitelia štátnej správy, samosprávy v okrese Ružomberok, politických strán, ružomberskej vojenskej posádky, zástupcovia policie, Slovenského zväzu protifašistických bojovníko a varejnosť.

Na pamiatku nevinných obetí vojnových konfliktov sa každoročne rozozvučí nad talianskym mestom Rovereto "Zvon mieru", uliaty zo zbraní, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. "Aj mesto Ružomberok sa už 13. rok pripája k tejto tradícii. A preto nech zvuk zvonov dnes 11. novembra je znakom toho, že nezabúdame a ctíme si pamiatku všetkých nevinných obetí vojen, ozbrojeného násilia bez rozdielu, či patrili k víťazným alebo porazeným armádam, vyznávali rôzne náboženstvá, boli rôznych národností alebo rás," skonštatoval ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. 

Na pietnu spomienku prišiel aj primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Mesto Ružomberok boje prvej svetovej vojny nezasiahli priamo. Odohrali sa väčšinou vo východnej a južnej časti Slovenska. Predovšetkým išlo o lokality blízke k Rusku, patrili k nim mestá a obce ako napríklad Svidník, Bardejov, Humenné, kde sa nachádzajú aj vojenské cintoríny. O vojenskej tragédii začiatkom 20. storočia svedčia aj pomníky a pamätné tabule jej obetí, ktoré sa nachádzajú aj v regióne dolného Liptova ako napríklad na budove  Liptovského múzea, v obciach Lisková, Liptovské Sliače.

Symbolom výročia skončenia 1. svetovej vojny, ktoré je zároveň aj Medzinárodným dňom vojnových veteránov, je červený mak, ktorý vzdáva úctu všetkým bojujúcim za slobodu národov a nadčasové hodnoty. Súčasne si pripomíname aj koniec prvej svetovej vojny, keďže práve 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiègne vo Francúzsku.

Ministerstvo obrany SR v súčasnosti eviduje 8 970 žijúcich vojnových veteránov (účastníkov II. sv. vojny a tzv. novodobých vojnových veteránov), pričom 18 z nich sa zúčastnilo bojov práve počas 2. svetovej vojny. Od roku 2004 rezort obrany priznal postavenie vojnového veterána celkovo 10 542 osobám. 

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia