Svetový týždeň dojčenia si každoročne pripomíname prvý augustový týždeň

Svetový týždeň dojčenia si každoročne pripomíname prvý augustový týždeň

RedakciaAktuality3.8.2023

Svetový týždeň na podporu dojčenia slúži na to, aby budúcim mamičkám poskytol všetku podporu a dôležité vedomosti, ktoré potrebujú na dojčenie svojich bábätiek. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počas prvých šiestich mesiacov po pôrode výlučne dojčenie a následne odporúča pokračovať v dojčení ako doplnok v období prikrmovania až do veku 2 rokov.

„V roku 2023 je venovaný výroku, ktorý ženy vyslovujú pomerne často: Nemohla som dojčiť. V tomto výroku sa skrýva sklamanie, frustrácia z ukončenia dojčenia, ale aj počiatočné želanie dojčiť. Medzi najčastejšie dôvody, ktoré ženy uvádzajú, že nemohli dojčiť patria bolesti bradaviek, málo mlieka, zápal prsníkov, či bábätko, ktoré sa nechcelo prisať. Všetky tieto body majú spoločného menovateľa: Nedostatok praktickej pomoci s dojčením, ktoré by mohli ženám pomôcť jednotlivé body vyriešiť,“ uvádza internetový portál Mamila, ktorý sa zaoberá profesionálnym laktačným poradenstvom. Na ich webovom sídle nájdete program podujatí, ktoré sa počas tohto týždňa konajú po celom Slovensku, aj Česku.

Je potrebné, aby sme každú matku, ktorá chce dojčiť, podporili. Dojčiť znamená dať bábätku výživu na mieru. Ak však matka dojčiť nemôže, neznamená to, že nie je dobrou matkou.

Zaujímavosti o dojčení

- Prvé mlieko, ktoré sa tvorí po pôrode sa nazýva kolostrum. Toto mlieko je prispôsobené pre prvé dni bábätka.

- V pravom prsníku býva viac mlieka. Nezáleží na tom, či je mamička ľaváčka alebo praváčka.

- Deti nikdy nevyprázdnia prsia úplne. V priemere dieťa odsaje asi 67 percent mlieka počas jedného dojčenia.

- Materské mlieko vyteká z viacerých otvorov, nie len z jedného.

- Na veľkosti pŕs nezáleží. Nie je pravda, že väčšie prsia dokážu vyprodukovať viac mlieka.

- Vďaka dojčeniu sa vám môže zrýchliť metabolizmus. Počas jedného dňa spotrebujete toľko energie, koľko pri jedenásťkilometrovej prechádzke.

- Zloženie materského mlieka je iné ako u umelej výživy. Materské mlieko je ľahšie stráviteľné, aj preto sa dojčené deti dožadujú piť častejšie.

- Materské mlieko pôsobí ako liek. Ak je bábätko choré, látky v jeho slinách matke dávajú pri dojčení signál pre torbu protilátok.

- V materskom mlieku sa nachádzajú endorfíny, ktoré potláčajú bolesť.

- Dojčenie znižuje riziko rakoviny prsníka.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia