Sviatok Ružencovej Panny Márie na Magurke: veriaci si pripomenuli tajomstvo ruženca

Sviatok Ružencovej Panny Márie na Magurke: veriaci si pripomenuli tajomstvo ruženca

RedakciaAktuality7.10.2018

Autor text/foto: Tibor Šuľa

Tento rok prišlo približne 700 návštevníkov, medzi nimi veriaci z Liptovských Sliačov, Partizánskej Ľupče, z Liptovskej Lúžnej, z Michala, z Ružomberka, z Lúčok, ale aj z Oravy.

V slnečnom počasí s dávnou históriou

Svätú omšu celebroval správca farnosti v Lúčkach Peter Petrek. V kázni priblížil prierez histórie slávenia sviatku Ružencovej Panny Márie. Modlitba ruženca má podľa tradície pôvod na prelome 12. a 13. storočia. Jej autorom a šíriteľom bol sv. Dominik, ktorý zomrel v roku 1221. V jeho diele aj dodnes pokračuje Rád kazateľov, dominikáni. Na Slovensku sa starajú o takzvané ružencové bratstvá, ktoré jestvujú v mnohých farnostiach a ich cieľom je modliť sa ruženec. Iné domnienky hovoria, že ruženec existoval už pred sv. Dominikom.

Tajomstvo svätého ruženca

Ako hovorí Peter Petrek, pôvod sviatku Ružencovej Panny Márie treba hľadať v 16. storočí. Vtedajší pápež sv. Pius V. vyzýval celý katolícky svet na modlitby ruženca. Sám sa spolu s kardinálmi a Božím ľudom zhromaždili v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, kde sa spolu modlili za víťazstvo vo vojne nad Turkami. Neskôr počas dňa pápež zrazu vstal a vyzval všetkých, aby sa poďakovali za víťazstvo.

Správa o víťazstve prišla, samozrejme, až neskôr. Vtedy sa rozozvučali zvony v Ríme na poďakovanie za odvrátenie nebezpečenstva. Pápež nariadil každoročne sláviť 7. október ako spomienku na Pannu Máriu Ružencovú. Duchovný otec z Lúčok netajil svoj veľký obdiv nad veľkou návštevnosťou na Magurke: „Rátal som s tým, že sem príde veľa ľudí na autách. Neočakával som, že prídu aj na štyroch autobusoch. Niektorí veriaci prišli aj na bicykli.“ Dodal, že na Slovensku máme Mariánsku horu v Levoči a trochu menšiu ju máme aj na Liptove v Magurke.

Deti sa budú modliť za mier na svete

Hlavný celebrant Peter Petrek hovoril aj o zázraku, ktorý súvisel so záchranou dievčatka, ktoré spadlo do hlbokej studne. Bolo tam asi hodinu a všetci ju oplakali. Vtedy tam prišla rehoľná sestra a hodila do studne svoj ruženec a išla sa modliť do kostola. Dievčatko napokon vytiahli zo studne živé a na krku malo ruženec. Pán farár Peter Petrek vyzval rodičov, aby svoje deti naučili modliť sa ruženec. „Ja sa modlím ruženec od svojej mladosti. Modlil som sa ho aj v bratislavskom seminári. Modlím sa ho aj teraz.“ Ďalej uviedol, že modlitba svätého ruženca spojí deti po celom svete 18. októbra. Pannu Máriu budú prosiť o mier na celom svete.

Slávnostnú atmosféru na Magurke umocnili Farský spevokol z Partizánskej Ľupče pod vedením Márie Paškovej, Spevokol dôchodcov z Liptovských Sliačov, Mužská spevácka skupina z Liptovských Sliačov a fujarista Ľubomír Lauko z Ružomberka.

„Neviem, kedy sa začala sláviť slávnosť Ružencovej Panny Márie. Podľa žijúcich pamätníkov na Magurke si veriaci uctievali Pannu Máriu ružencom ešte v časoch, keď Magurka patrila do Liptovskej Lúžnej,“ uviedol Michal Regec, farár z Partizánskej Ľupče. V závere odpustovej slávnosti na Magurke poďakoval všetkým organizátorom a sponzorom pri jej príprave.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia