Svoju budúcnosť videl vo fabrike, dnes vedie mestský úrad

Svoju budúcnosť videl vo fabrike, dnes vedie mestský úrad

RedakciaAktuality7.5.2020

Svoju budúcnosť pritom videl v ružomberskej textilke, pracoval pri modernizácii pradiarní, a zlievarne. „V tom období by nik neveril, že už o niekoľko rokov nebude existovať. Cez jej brány prešlo predsa denne okolo 5000 ľudí,“ vracia sa v spomienkach Trnovský.

Na Mestskom úrade už takmer 30 rokov

Dnes je pritom jedným zo služobne najstarších zamestnancov mesta.

„Na prvý deň si pamätám ako dnes. Prišiel som sem s personálnym námestníkom z textilky Jurajom Ševčíkom. Hľadali vedúceho oddelenia vnútra. Privítal nás primátor Julián Helko a prednostkou Veronikou Trnovskou. Povedali mi, čo idem robiť a zaviedli do uvoľnenej kancelárie po Stanovi Culkovi, ktorý odišiel študovať za kňaza. Na druhý deň som nastúpil do zamestnania,“ vracia sa do začiatku svojho pôsobenia v komunálnej sfére.

Vedenie mestského úradu nie je novinkou

Túto funkciu prijal druhýkrát v kariére. Prednostom Mestského úradu sa stal prvýkrát v roku 2006, keď ho do pozície menoval vtedajší primátor Michal Slašťan. „Ubehlo odvtedy už 10 rokov, zmenili sa zákony, vedenie i mnohí zamestnanci,“ rozpráva o zmenách oproti minulému pôsobeniu v tejto funkcii. Neskôr od roku 2011 pôsobil ako vedúci Oddelenia životného prostredia, technickej infraštruktúry a komunálnych služieb. V roku 2014 ho poslanci zvolili do pozície hlavného kontrolóra mesta. Dnes si už zvyká na to, že bude s mnohými spolupracovať z inej pozície. „Keďže za nami je už jeden a pol roka volebného obdobia, mnohé procesy sú už nastavené a idú svojou cestou,“ uvádza Trnovský a zároveň dopĺňa, že jednou z jeho priorít je pritom zanedbaná personálna práca a pracovná disciplína.

Prvé porevolučné dokumenty mesta sa rodili ťažko

Nový prednosta Ružomberka patrí do generácie zamestnancov mesta, ktorí nastúpili po revolúcii po 90. roku. Na otázku, na čo je najviac hrdý odpovedá, že nechce vyťahovať nič konkrétne, pretože dnes si už mnohí ani nevedia predstaviť, ako ťažko vznikal základný zákon o obecnom zriadení a následne prvé dokumenty ako napríklad štatút mesta, organizačné a pracovné normy, či zásady. „Keď sme zavádzali prvé počítače a budovali počítačovú sieť vznikalo to takpovediac mnohokrát na kolene," uvádza. Stál tiež pri zrode prvých veľkých investičných celkov ako rekonštrukcia hrobky, námestia okolo kostola a úradu, či vybudovaní átria.

„Zaujímavým obdobím bol prechod školstva pod mesto vrátane schátraných objektov, rekonštrukcia kultúrneho domu a tomu predchádzajúce veľmi ťažké zámeny objektov,“ dopĺňa.

Prednosta mestského úradu zodpovedá za svoju činnosť primátorovi, ktorý ho vymenúva aj odvoláva. Jeho hlavnou úlohou je viesť mestský úrad a organizovať jeho prácu. Zúčastňuje sa aj zasadnutí mestského zastupiteľstva s poradným hlasom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia