Symbolický štartovný výstrel na Vlkolínci

Symbolický štartovný výstrel na Vlkolínci

RedakciaAktuality24.5.2023

Dnes (24. mája) bol Vlkolínec miestom otvorenia letnej sezóny v Liptove. Práve je tridsať rokov od zápisu našej osady do Zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Formou piatich ľudských zmyslov bola predstavená pamiatková rezervácia stredovekej ľudovej architektúry. Slávnostného aktu sa zúčastnil František Morong z Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorý sa tiež k prítomným prihovoril.

Vlkolínec robí výborné meno Slovensku, Liptovu, aj Ružomberku. Jeho zápis do UNESCO pamiatok potvrdzuje výnimočnosť tejto lokality a jej významnú kultúrno-historickú, prírodnú a architektonickú hodnotu, ktorú budeme aj naďalej chrániť, aby sa zachovala aj pre budúce generácie. Novinkou tohto leta je náš audiosprievodca, vďaka ktorému si návštevníci sami spravia prehliadku a objavia mnohé zaujímavosti o Vlkolínci. Medzi iným aj to, že názvov obce pochádza zo slova vlk, keďže týchto zvierat tu v minulosti bývalo veľa,“ povedal vo svojom vystúpení primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Darina Bartková z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov sa dotkla tohto celého kúta Slovenska: „Tak, ako sú farebné vlkolínske domy, tak je pestré aj leto na Liptove. Centrom regiónu je vodná priehrada Liptovská Mara, ktorú obkolesujú hory. Relax a zábavu ponúkajú atrakciami nabité vodné parky Tatralandia a Bešeňová, ktoré milujú deti i dospelí. Naše hory sú skvelé na turistiku aj cyklistiku.“

Pri prechádzke účastníci dnešnej akcie na Vlkolínci zavítali do galérie – školy, Roľníckeho domu a Domu UNESCO.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia