Takmer 6 tisíc členov dostane rúška od OZ Ružomberčan

Takmer 6 tisíc členov dostane rúška od OZ Ružomberčan

RedakciaAktuality8.4.2020

Na celom Slovensku je momentálne problém zohnať ochranné prostriedky. Aj preto zareagovalo Občianske združenie Ružomberčan.

Iniciatíva vyšla od podnikateľa Milana Fiľa, ktorý celý projekt financuje. Zdravie je najvyššia priorita a viac ohrození sú práve tí skôr narodení. Tak tento počin zdôvodnil pán Fiľo. Tím dobrovoľníkov na tom pracuje už vyše týždňa. Najprv sa pripravovali zoznamy našich členov nad 50 rokov, pre ktorých je táto pomoc určená, aj s adresami podľa ulíc, mestských častí, či obcí dolného Liptova. Zároveň sa rúška po dvoch, alebo po štyroch v prípade, že ide o manželov, vkladali do obálok a už sme začali aj s ich distribúciou. Týka sa to až 5930 našich členov. Do konca budúceho týždňa by sme chceli všetkým obálky doručiť. Nie je to však jednoduché, mnohí ľudia nemajú ani mená na schránkach,“ rozprávala Jana Streitová z „Ružomberčana“, strešná persóna sympatickej akcie.

Akousi „próbou“ pre dobrovoľnícku čatu bolo „obdarovanie“ rúškami zamestnancov ružomberského papierenského kombinátu, ktorého je Milan Fiľo spolumajiteľom. „Na Mondi sme rozdali tisíc balíčkov. Nešlo o suplovanie pracovných pomôcok, tie v plnom rozsahu zabezpečuje fabrika, no dôležité je, aby títo ľudia boli vyzbrojení aj pri pohybe mimo domova,“ vysvetľovala Streitová.

Dobrovoľníci z „ó zetka“ už dlhšie vyskladali jeden tím s ružomberskými futbalistami. Spojili sa ešte pri roznášaní hygienických produktov z Harmaneckých papierní domovom sociálnych služieb a charitatívnym a komunitným zariadeniam. Potom „prepli“ na sáčkovanie a „poštu“ rúšok. „Bola som veľmi milo prekvapená postojom chlapcov, našich mladých futbalistov. Sú úžasní, naozaj si cenia, že môžu pomáhať hlavne rizikovým skupinám ľudí v tomto zložitom období, keď sami sú odstavení od svojej roboty – spoločných futbalových tréningov a zápasov,“ nezakrývala len príjemné pocity z nezištnej spolupráce Streitová.

Teším sa, že tiež patrím do tohto kolektívu. Človek je takmer stále zavretý doma, v byte. Veru, vítaná zmena, zase sa môžem s chlapcami vidieť a prehodiť pár slov. Všetci sme rovnako pomáhali, tréner, netréner. Krásny pocit,“ vyznal sa nám futbalista Miroslav Almaský. „Futbalová pauza nikomu nepridáva na psychike, len vhod všetkým padlo, že mohli byť spolu. Chalani do jedného boli maximálne ústretoví, klobúk dolu ako sa snažili. Musím ich pochváliť,“ dal sa počuť tréner MFK Ján Haspra. Futbalová družina spod Čebraťa dokazuje, že je silná aj mimo trávnika, v doteraz nepoznaných situáciách.

Občianske združenie sa najprv vybralo k svojim „ovečkám“ v mestských častiach. Napríklad v Černovej má ich vo vekovej kategórii od päťdesiatky nahor 265. „Dám si obálky do ruksaku a obehnem svoj rajón. To nie je problém, veď sa všetci dobre poznáme. Navyše, už som roznášala rúška od mesta pre seniorov nad 65 rokov,“ uviedla pri preberaní „zásielky“ Katarína Kováčová, ktorá dostala do vienka Starú Černovú.

Keď to človek vidí, čo iné mu prebleskne hlavou. Len, že dokážeme byť silní a pomáhať si navzájom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia