Takmer 730 tisíc požičia mestu vláda

Takmer 730 tisíc požičia mestu vláda

RedakciaAktuality22.10.2020

Susedný Liptovský Mikuláš prišiel podľa rezortu o takmer 728 tisíc eur, v Dolnom Kubíne sa táto čiastka vyšplhala na skoro 505 tisíc eur.

Kompenzácia príjmov sa týka aj Ružomberka

Vláda sa rozhodla výpadok z príjmov samosprávam kompenzovať. Na bezúročné pôžičky pre samosprávy vyčlenila takmer 200 miliónov eur. O takúto formu pomoci žiadali obce maximálne do výšky výpadku dane z príjmov fyzických osôb v roku 2020 podľa prognózy ministerstva financií z júna 2020. Pomoc pre Ružomberok predstavuje teda takmer 730 tisíc eur. Peňažné prostriedky môže samospráva použiť do konca tohto roka.

Pôžičku použije radnica aj na infraštruktúru v meste

Prostredníctvom finančnej pomoci od vlády bude ružomberská samospráva riešiť aj infraštruktúru mesta: použije ich na investičné akcie v meste. Financie musí pritom radnica vyúčtovať už do konca tohto kalendárneho roka.

„Čiastočne sa tieto finančné prostriedky vyúčtujú akciami, ktoré už boli zrealizované, čiastočne akciami, ktoré budú zrealizované do konca roka,“ uviedla vedúca oddelenia ekonomiky a majetku mesta Janka Mokošová s tým, že do rozpočtu by chceli doplniť opravu troch komunikácií. „Ide o ulice Kalvárska – Cintorínska, Plavisko a D. Makovického v celkovej sume 380 tisíc eur,“ doplnila Mokošová. Prvú zo štyroch splátok mesto zaplatí v roku 2024, poslednú v roku 2027.

„Ministerstvo financií si uvedomuje vážnosť situácie v súvislosti s financovaním miest a obcí. Štát nemôže z vrecka vytiahnuť stovky miliónov eur a darovať ich mestám a obciam. Bolo by to nerozumné a nezodpovedné zo strany vlády. Aj samosprávy si musia uvedomiť, že bremeno, ktoré nám zanecháva koronakríza je na pleciach nás všetkých a zodpovednosť voči obyvateľom musia prevziať aj samosprávy,“ povedal na margo finančnej pomoci vlády minister financií Eduard Heger.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia