Takýto bol jarmok v Ružomberku

Takýto bol jarmok v Ružomberku

RedakciaAktuality5.6.2022

Najnavštevovanejším podujatím v regióne dolného Liptova býva tradičný Ružomberský jarmok. Jeho 34. ročník sa uskutočnil po dvojročnej prestávke spôsobenej protipandemickými opatreniami. Piatok a sobota , 3. a 4. júna, bolo pred tamojšou radnicou a v jej okolí veľmi živo. Prispelo k tomu približne 150 predajcov s rôznými maškrtami a dobrým jedlom a zväčša výrobkov, ktoré vyhotovili šikovní remeselníci.

K jarmoku patrí aj dobrá nálada a tú navodili aj umelci, ktorí vystúpili v jeho kultúrnom programe. V príhovore ružomberský primátor Igor Čombor privítal zástupcov z družobných obcí a návštevníkom zaželal veľa pohody. K slávnostnému otvoreniu napomohli aj ružomberské mažoretky.

Počas dvoch dní sa na pódiu predstavilo asi 400 účinkujúcich s najrôznejšími žánrami. Úvod piatkového programu patril hudobnému zoskupeniu Junior Jazz Band. Po ňom sa niesli Ružomberkom najväčšie hity Karola Duchoňa v podaním Kuruc Banda. Večerný program odštartovala skupina Hrdza a po nich vystúpila Lieplay - Coldplay tribute band. Hodinu pred polnocou vyburcovala k spevu a tancu návštevníkov jarmoku kapela Horkýže Slíže. Počas ich vystúpenia to naozaj pred tribúnou „vrelo“.

K ružomberskému jarmoku patrí aj dážď, ale našastie predpoveď počasia sa úplne nevydarila, lebo spŕchlo nadránom v sobotu. To znamená, že bez zmien sa mohli uskutočniť všetky naplánované vystúpenia základných a základných umeleckých škôl, ktoré pôsobia v Ružomberku. Po prezentácií ich talentu v pásme Vitajte na jarmoku sa malým návštevníkom prihovorila rozprávková postavička Bojko. Po nich zazneli ľudové piesne v podaním orchestra Bobáňovov z Terchovej. Kultúrnu bodku za ružomberským jarmokom dala skupina Ploštín Punku.

Stalo sa dobrým zvykom, že na jarmoku v Ružomberku sa prezentujú ľudoví umelci. Tohto roku prevládali nad stánkami s oblečením. Menší návštevníci prejavili záujem o tvorivé dielne, ktoré pripravili ružomberské základné a umelecké školy. V nich si mohli pripraviť rôzne ozdoby napríklad z hliny.

Už sme spomenuli veľký počet remesleníkov na jarmoku v Ružomberku a bolo to aj vďaka miestnej akčnej skupine Dolný Liptov, ale aj jeho hlavným organizátorom, ktorými boli Kultúrny dom A. Hlinku a.s. a mesto Ružomberok.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia