Talentovaná fujaristka navštívila Vlkolínec: Som hrdá na slovenský folklór!

Talentovaná fujaristka navštívila Vlkolínec: Som hrdá na slovenský folklór!

RedakciaAktuality16.8.2023

Leto vo Vlkolínci je v plnom prúde. Jediný živý skanzen na Liptove patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Počas celého leta organizujú vo Vlkolínci tvorivé dielne, návštevníci sa môžu zoznámiť s tradičnými ľudovými remeslami, a taktiež nechýbajú kultúrne podujatia.

Jednou z veľmi vydarených akcií bolo aj podujatie Fujara znie Vlkolíncom. Pri tejto príležitosti sa zišlo vyše štyridsať fujaristov z celého Slovenska. Medzi nimi bola aj fujaristka Monika Gromová, rodáčka z Bratislavy, ktorá sa venuje hre na fujaru už od malička. MUDr. Monika Gromová, PhD ., je zároveň očnou lekárkou. „Už ako dieťa som milovala zvuk fujary a cimbalu, chcela som  hrať na fujaru, ale keď som mala asi trinásť rokov, povedal mi jeden fujarista, že to sa nedá, že ženy nevedia a nemôžu hrať na fujaru, čo ma veľmi sklamalo. Napriek tomu táto túžba vo mne neuhasla, a asi pred desiatimi rokmi som sa dostala do partie fujaristov, ktorí mi ukázali princíp hry na fujaru. Okrem toho som začala hrať aj na píšťalku, neskôr som sa učila aj na cimbal, ale keďže času je málo, cimbal musel ustúpiť. Teraz mi ostala iba hra na fujaru, píšťalku a klavír.“

Stretnutie fujaristov vo Vlkolínci bolo veľkým úspechom.

Na podujatí Fujara znie Vlkolíncom  sa zúčastnila už tretíkrát. „Všetky podujatia boli veľmi vydarené, naplnené radosťou z folklóru, pohodou, láskou k hudbe a prírode. Návštevníci Vlkolínca toto podujatie vnímali vždy veľmi kladne, a do tohto čarovného prostredia sa zvuk fujary veľmi hodí. Mám na každý ročník len tie najlepšie spomienky,“  hovorí Monika Gromová. Pravidelne sa zúčastňuje aj iných podujatí, napríklad v Čičmanoch alebo  Korytárkach, niekoľko krát hrala aj v zahraničí, a to v Dánsku, v Čiernej Hore, tiež vo Vysokých Tatrách na Kôprovskom štíte.
„Na dovolenky do Álp si vždy beriem so sebou píšťalky a fujaru a po večeroch propagujem tento výnimočný slovenský ľudový hudobný nástroj.  Musím povedať, že veľa ľudí v Alpách ho vôbec nepozná a sú fujarou veľmi očarení. Som hrdá na slovenský  folklór! Zároveň som šťastná, že sa ľudom náš folklór páči a jedinečný zvuk fujary ich často dojíma k slzám. Preto dúfam a verím, že tieto podujatia nezaniknú a budú naďalej prezentovať Slovensko, my Slováci máme byť na čo hrdí,“ dodáva fujaristka Monika Gromová.

Kultúrne podujatia vo Vlkolínci pokračujú. V sobotu 19. augusta je pripravený hudobný festival VlkolínecFest. Na festivale zahrajú: Arzén, Tome & Vintage Boyz, Stopové prvky asfaltu, Džuki, Duo Viva Musica a zaznejú aj piesne z muzikálu Neberte nám princeznú v podaní OZ Euforia Art. Pokračuje aj pravidelné podujatie Remeslo má zlaté dno. Počas nadchádzajúceho víkendu vám pani Emília Šimčeková predstaví umenie výzdoby kroja.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia