Tentoraz v múzeu - Deti pred súdom

Tentoraz v múzeu - Deti pred súdom

Ján SvrčekAktuality3.6.2024

Na zajtra (4. júna) je v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku pripravená ďalšia prednáška v rámci cyklu Príbeh nášho múzea s názvom Deti pred súdom.

Od 16:00 hod. sa jej zhostí kurátor – etnológ Miroslav Nemec. „Bol Medzinárodný deň detí a tiež v Národopisnom múzeu v Lipovskom Hrádku máme nainštalovanú výstavu Detstvo na dedine. Takže téma prednášky voľne nadväzuje na tieto dve veci,“ povedal pre náš portál M. Nemec.

A o čo pôjde? „Prednáška bude zameraná predovšetkým na staršie obdobie, hlavne 18. storočie, na ranný novovek. Bude o deťoch, ktoré sa pod vplyvom rôznych životných okolností, dostali do stretu so zákonom. Či už v pozícii aktérov nejakého kriminálneho činu, prípadne ako komplici, alebo ľudia, čo sa niečoho dopustili nie celkom úmyselne. Na príkladoch si tiež povieme, ako si s nimi poradil zákon, či to bola poľahčujúca okolnosť a či sa prihliadalo na vek. Reč bude takisto o trestoch tej doby. Moje vystúpenie skôr príbehový charakter,“ poodkryl zajtrajšiu kapitolu Príbehu nášho múzea Miroslav Nemec.

Následne prednáška Deti pred súdom zavíta do expozícií Liptovského múzea. V stredu (5. júna) do Múzea Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši a vo štvrtok (6. júna) bude M. Nemec v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. Na oboch miestach sú tiež začiatky o 16:00 hod.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia