Dať zbohom zime a starým dobrým zvykom privítať jar sa rozhodli aj v Liptovskej Teplej. Poslednú aprílovú sobotu pred budovou základnej a materskej školy slávnostne – s muzikou, spevom a tancom postavili svoj máj.
„Keď som pred dvadsiatimi rokmi prišiel z Ružomberka bývať do Liptovskej Teplej, v dedine sa bežne stavali máje, bol to veľmi pekný zvyk. Som veľmi rád, že po určitej pauze sa tradícia našich predkov obnovila. Keďže po teplých slnečných dňoch predpoveď počasia nebola dáko žičlivá, mal som trochu aj obavy. Napokon dážď sa nespustil a všetko dopadlo výborne, akcia mala medzi občanmi veľmi dobrý ohlas. Prišli rozmanité vekové skupiny, od decák po seniorov. Zvedavých bolo viac než dvesto ľudí,“ rozprával Milan Kašák, ktorý vlani v novembri v obci zasadol do kresla starostu.
Dievčatá, ôsmačky miestnej „zéešky“ pod dohľadom členov teplianskeho dobrovoľného hasičského zboru za hudobnej pomoci speváckej skupiny Sliačania a folklórneho súboru Belanček, do stužiek krásne odeli 20,3 m smrek a sprievod sa mohol pohnúť k škole. Nasledoval krátky kultúrny program a po ňom vďaka šikovným rukám hasičov sa už na tamojšom placi, kde sa konal aj malý jarmoček, vynímal vymašličkovaný statný máj.
S nápadom za miestnym starostom prišiel riaditeľ ZŠ a MŠ Liptovská Teplá Miroslav Ondrejka. „V dedine nie sú dáko rozvinuté folklórne zvyky. Chceli sme ich aspoň takýmto spôsobom oživiť. Myslím si, že s obcou a penziónom Motýľ, ktorý spolu s nami išiel do tohto projektu, sa nám to podarilo. Asi každý sa cítil príjemne,“ dal sa počuť očividne spokojný M. Ondrejka
Stavanie mája oslovilo Teplanov a to bol zmysel akcie, pri ktorej si tí skôr narodení oprášili staršie časy. „Spoločne sme urobili niečo pre ľudí. Asi najväčšou odmenou pre nás bola spontánna a pozitívna atmosféra. Plná úžasnej energie. Večer ešte patril malému majálesu v Motýli. Berieme to ako základný kameň k obnoveniu niekdajšej tradície,“ dodal M. Kašák.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia