Testy odhalili 2% pozitívnych v okrese

Testy odhalili 2% pozitívnych v okrese

RedakciaAktuality2.11.2020

V okrese Ružomberok sa celoplošného testovania na COVID-19 zúčastnilo presne 34-tisíc obyvateľov, pričom 682 z nich bolo pozitívnych. Portál Žijem v Ružomberku o tom informoval prednosta Okresného úradu v Ružomberku, Emil Maretta. Ide teda o 2% odhalených pozitívnych prípadov, čo je viac ako celoslovenský priemer. V samotnom meste Ružomberok odhalili 1,79 % prípadov nového koronavírusu.

Najväčší nápor v sobotu

Drvivá väčšina obyvateľov sa nechala otestovať už v sobotu. Ešte po otvorení odberných miest sa v sobotu dopoludnia vytvárali na niektorých miestach dlhé rady, popoludní bola situácia už plynulejšia a v nedeľu odbery pokračovali zvyčajne bez väčšieho čakania. V sobotu sa testovania v okrese Ružomberok zúčastnilo viac ako 27-tisíc ľudí, pričom 560 z nich bolo pozitívnych. V nedeľu otestovali takmer 6900 ľudí, z ktorých vyšlo 112 pozitívnych. Celková bilancia za mesto Ružomberok je viac ako 13-tisíc otestovaných, u ktorých zistili 240 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Najviac Ružomberčanov navštívilo odberné miestnosti počas prvého dňa testovania, kedy prišlo 11-tisíc ľudí, ďalší deň to bolo 2400. Za sobotu tak identifikovali 200 pozitívnych, na ďalší deň 40.

Ružomberok medzi najviac zasiahnutými okresmi

Prednosta okresného úradu cez víkend navštívil všetkých 54 odberných miest, ktoré boli v okrese Ružomberok otvorené.

„Nezaznamenali sme nijaké zásadnejšie nedostatky, či incidenty. Ľudia boli veľmi ústretoví, slušní a trpezliví. Som hrdý na to, ako sa podarilo realizovať akciu takýchto rozmerov, obzvlášť s tak krátkym časom, ktorý sme všetci mali na prípravu,“ zhodnotil Maretta.

Celoplošného víkendového testovania sa na Slovensku zúčastnilo 3,6 milióna ľudí. Pozitívny výsledok pritom malo 38 359 z nich, teda 1,06 percenta. Keďže okres Ružomberok patrí so svojimi 2% pozitívnych prípadov medzi okresy s najvyšším percentom pozitívne testovaných, obyvateľov zrejme čaká druhé testovanie už najbližší víkend.

Negatívny test so sebou

Polícia bude po víkendovom testovaní intenzívnejšie kontrolovať dodržiavanie karantény. Na základe vyhlášky hlavného hygienika bude zakázaný vstup do vnútorných i vonkajších priestorov prevádzok (vrátane úradov). To však nebude platiť, ak budete mať výnimku. „V praxi zrejme najčastejšie využívané výnimky budú negatívny RT-PCR test, alebo certifikát Ministerstva zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu,“ vysvetlil Maretta.

Znamená to, že prevádzkovatelia budú môcť od svojich klientov, zákazníkov, ale aj zamestnancov vyžadovať negatívny test na nový koronavírus.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia