Tí z prvej línie: príbehy z odboja v Liptove

Tí z prvej línie: príbehy z odboja v Liptove

RedakciaAktuality19.8.2019

S poznatkami, so svojim vedeckým výskumom venovanom protifašistickému odboju na Liptove, predovšetkým v Ružomberku a v jeho okolí hovorili historik, spisovateľ, publicista a muzejný pracovník Stanislav Chytka (1946) a vysokoškolský pedagóg Oldřich Vaněk (1944). Obidvaja zozbierali doteraz množstvo dokumentov, svedeckých výpovedí, ktoré pomáhajú ozrejmiť niektoré udalosti, ktoré sa stali počas druhej svetovej vojny na Liptove.

Stanislav Chytka a Oldřich Vaněk

S. Chytka zdôraznil, že obdobie SNP a protifašistického odboja musíme posudzovať na základe danej situácie. Ak chceme vysvetliť niektoré veci, tak ich musíme chápať ako ľudia, ktorí v tom čase žili. Zamyslel sa aj nad skutočnosťami, že počas Povstania bolo popravených niekoľko vojakov rozvracajúcich morálku a to bez poľného súdu. V tejto súvislosti uviedol, že bolo vyhlásené stanné právo a preto tak postupovali velitelia. Mali rozkaz udržať poriadok a morálku. Na margo týchto skutočností poveda: „ Nemusíme súhlasiť s ich rozhodnutím, ale je otázne, že či ich môžete zato odsudzovať.“

Historici S. Chytka a O. Vaněk sa zamerali aj na tzv. zverstvá partizánov počas SNP. Obidvaja sa zhodli, že vyjadrovať sa k nim je veľmi zložité. Nemožno vytrhávať z kontextu dejín ich konanie. Považujú za nesprávne, keď vyčítame partizánom, že sa k niekomu správali neprimerane. Bola vojna, v partizánskych oddieloch bolo veľa utečencov z koncentračných táborov, boli tam aj židia, ktorí mali veľa negatívnych zážitkov zo stretnutia s fašistami. Nie divu, že sa k ním potom nesprávali mierumilovne. Znalcovia protifašistického odboja na besede viackrát zdôraznili, že musíme posudzovať každú udalosť z viacerých uhlov. Čo však nedokážeme je fakt, že sme tieto udalosti osobne neprežili, nepoznáme dokonale ich pozadie.

Súčasťou besedy s S. Chytkom a O. Vaněkom bolo slávnostné uvedenie ich knihy Tí z prvej línie: príbehy z odboja v Liptove . Autorská dvojica sumarizuje v nej dlhoročný výskum v oblasti odboja v podtatranskej oblasti. Ponúka 17 kapitol venovaných zaujímavým osudom jednotlivcov z Liptova v rokoch druhej. svetovej vojny a zameriava sa na zachytenie jednotlivých významných fenoménov tohto regiónu v čase vojny (zbrojná a textilná výroba v kraji, partizánske hnutie, diverzie a spravodajstvo pre odboj. Vojnu ilustruje nie na osudoch najvyšších či známych odbojárov, ale práve naopak poukazuje na kľukaté, tŕnisté životné cesty obyčajných príslušníkov odboja, ktorí sa rôznymi formami zapísali do dejín vojnového Liptova. Súčasťou publikácie je obrazová príloha, nechýbajú tabuľky, grafy či dobové dokumenty, ktoré názornejšie reprezentujú danú dobu a opisovanú problematiku.

Beseda so znalcami odbojovej histórie na Liptove sa uskutočnila v rámci projektu Kytica viazaná zo slov, ktorú pripravila MK. Finančne ju podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavný partner projektu. Besedu moderoval Radislav Kendera z Literárneho klubu ružomberských spisovateľov, Spolku Slovenských spisovateľov v Žiline.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia