To boli časy z Liptovských Sliačov

To boli časy z Liptovských Sliačov

RedakciaAktuality28.1.2020

Nový dokumentárny film s názvom To boli časy zobrazuje tradičný život v Liptovských Sliačoch. Autorka filmu, etnologička Jana Veselovská sa tradičnej ľudovej kultúre venuje dlhodobo. „Téma ma oslovila už v mladom veku a to som ešte netušila, že sa jej budem venovať aj pracovnom živote,“ povedala pre náš portál J. Veselovská.

Podľa nej sú Liptovské Sliače obcou bohatou na tradície a starí ľudia, ktorí tu žijú ich nosia stále v pamäti. Dokumentárny film zobrazuje obec a život v nej v období od 50. po 90. roky minulého storočia. Tvorkyňa dokumentárneho filmu Jana Veselovská čerpala z rodinných archívov obyvateľov dediny, kroník, ale aj z archívov RTVS. „Zábermi som chcela som poukázať aj na zmeny v obci, ktorá postupom času menila svoj vzhľad,“ doplnila.

Na filme spolu s autorkou spolupracovali Liptovské kultúrne stredisko a kameraman Miroslav Ciglian, ktorý so zmyslom pre zachovanie autentických výpovedí nastrihal film do záverečnej podoby. „Táto téma bola aj pre mňa veľmi blízka. Človek sa kedysi v tom istom dome narodil, strávil tam celý život a na tom mieste aj umrel,“ konštatoval Ciglian.

Fotografie sú vo filme prepojené hovoreným slovom o tradičnom spôsobe života domácich obyvateľov. „Nosnou témou sa stali rodinné obyčaje – krst, prijímanie, birmovka, primície, svadba a pohreb,“ doplnila autorka filmu.

Film už odprezentovali v Liptovských Sliačoch. „Bolo to veľmi dojemné, lebo mnohí ľudia sa tam videli za mladi, alebo tam videli svojich rodičov, či starých rodičov. Išlo o príjemné pripomenutie si, čo nám zanechali predkovia a čo pre túto obec urobili,“ povedala Veselovská a doplnila, že vo filme sú použité sekvencie z verejnoprávnej televízie RTVS, preto tvorcovia projektu musia získať ďalšiu licenciu na verejné odvysielanie.

Časť záznamu je venovaná aj ružomberským papierňam. Je tam spomenutá história fungovania závodu v 70. rokoch. Film zaznamenáva aj to, na akých starých autobusoch ľudia kedysi jazdili a tiež ako vyzerala autobusová zastávka na vtedajšej Supre.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia