Topole na cintoríne by mali vyrúbať do konca týždňa

Topole na cintoríne by mali vyrúbať do konca týždňa

RedakciaAktuality20.2.2020

Ako potvrdil hovorca ružomberského primátora, Viktor Mydlo, pília dva stromy denne. „Ide o tie topole čierne, ktoré sú v štádiu degradácie, to znamená v období neskorej dospelosti,“ uviedol. Výrubom nebezpečných drevín chce radnica predísť škodám na majetku i zdraví, pretože môžu ohroziť nielen pohrebiská, ale i ľudí. Mesto plánuje výrub ukončiť do konca týždňa, pričom závisieť to bude najmä od poveternostných podmienok a tiež od množstva pohrebov. „Pracovníci technických služieb rešpektujú pravidlá na cintoríne a pietnosť celého prostredia. Preto svoju prácu v čase pohrebov nevykonávajú,“ dodal Mydlo.

Spracujú ich ďalej

Vypílené stromy poputujú do kompostárne, kde sa ďalej spracujú. Ako doplnil Mydlo, mesto má problém topoľmi aj v iných častiach mesta. „Množstvo z nich je už v štádiu neskorej dospelosti, teda v štádiu degradácie, kedy sú veľmi náchylné na choroby a škodcov. Okrem toho ich ľahko môže zničiť vietor a sú veľmi slabé,“ povedal Mydlo.

Na cintoríne s viacerými zmenami

Výrub stromov radnica realizuje v tomto období, pretože už od konca marca začína vegetačné obdobie, kedy už do stromov zasahovať nemôžu. Ak by to nestihli, mohli by potom pokračovať až v októbri. Po vyčistení rúbaniska by mala prísť na rad náhradná výsadba. V nasledujúcich mesiacoch pritom hlavný cintorín prejde viacerými zmenami. Vznikne nové kolumbárium a miesta pre zosnulých.

O týchto investíciách sme písali TU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia