Toto je tajomstvo Veľkej noci

Toto je tajomstvo Veľkej noci

RedakciaAktuality18.4.2019

Dali by ste radu rodičom ako správne vysvetliť tajomstvo Veľkej noci svojim deťom?

Dušan Škrabek - Keď dieťa vníma, že rodičia prežívajú sviatky duchovne, prichádzajú do kostola, zúčastňujú sa liturgických obradov, to je prvý výklad Veľkej noci, ktoré dieťa od rodičov dostáva. Týmto svedectvom prežívania nepriamo pomáhajú svojmu dieťaťu pochopiť toto tajomstvo a vedú ho k postupnému kladeniu si otázok na význam, na obsah Veľkonočných sviatkov. Postupne, ako dieťa rastie, vstupuje do procesu lepšieho poznávania a hlbšieho prežívania Veľkonočných sviatkov aj školská katechéza, ktorá v súčinnosti s rodičmi pomáha dieťaťu v pravdivom nazeraní na zmysel Ježišovej smrti a jeho Zmŕtvychvstania.

David Bázlik- Veľkonočné tajomstvo je príbehom. Deti majú príbehy radi a dokážu ich pozorne vnímať. Avšak, ak to veľkonočné tajomstvo nenosíme v sebe, a ono sa neodráža v našom každodennom živote, Veľká noc zostane pre naše deti zaujímavým, ale dávnym príbehom, ktorý sa však nášho života netýka.

Ako vnímate, že Veľká noc sa stala komerčným sviatkom?

Dušan Škrabek - Netvrdil by som, že Veľká noc sa stala komerčnou len teraz.. Do istej miery bola komerčným sviatkom aj v minulosti. Domnievam sa, že v dnešnej dobe na väčšej komercii sviatkov, žiaľ, majú svoj podiel hlavne reklama a média. Zároveň dodávam, že paradoxne práve prostredníctvom médií a ich priamych prenosov z rôznych duchovných podujatí sa liturgické slávenie Veľkonočných sviatkov dostalo prakticky do každej domácnosti kde je televízny, alebo rozhlasový prijímač. Vďaka médiám sa Ježišovo posolstvo vykúpenia môže dotknúť ktoréhokoľvek hľadajúceho srdca človeka, čo je z môjho pohľadu veľká vec a nový spôsob evanjelizácie. Odhliadnuc od tejto skutočnosti, však môžem z vlastnej skúsenosti z posledných dní vysluhovania sviatosti zmierenia konštatovať, že veľa našich veriacich nepodľahlo komercii, ale naozaj chcú Veľkonočné sviatky prežiť v milosti posväcujúcej, duchovne a túžia načerpať z nich veľa duchovnej sily a milosti.

David Bázlik- Občas sa hovorí, že svet „ukradol“ kresťanom ich sviatky a naplnil si ich svojim obsahom. Myslíme tým na Vianoce a Veľkú noc, ktoré sa stali pre obchodníkov príležitosťou ponúkať nielen tovar, ale aj zážitky a služby. Dnešný človek sa podobá zákazníkovi, ktorý vstupuje do obrovského nákupného centra. V ňom si v jednotlivých oddeleniach vyberá to, čo sa mu páči. Osobne si myslím, že ak si ľudia vyberú len niečo z kresťanstva a z kresťanských sviatkov, nie je to svätokrádež. Možno je to len začiatok cesty viery, začiatok hľadania. Niekedy môže aj malý úlomok toho veľkonočného posolstva prebudiť u človeka záujem a duchovný hlad po Božích hodnotách a jeho láske. Boh si napokon môže nájsť spôsob ako osloviť človeka dokonca aj na veľkonočnej lyžovačke.

K mojej Veľkej noci patrí však viac veľkonočný príbeh, ako veľkonočná turistika alebo lyžovačka. Avšak namiesto hromženia na ľudí, ktorí nám „kradnú“ sviatky a robia si z nich komerčnú príležitosť, je omnoho efektívnejšie ponúknuť im inú alternatívu. Ako kresťania môžeme odovzdávať veľkonočné posolstvo vo svojej rodine, ale aj svojmu okoliu. V tom nám dnes vďaka Bohu nikto nebráni a k tomu vás aj povzbudzujem. Veď napokon náš všedný život ukáže, ako hlboko sa nás tie sviatky dotkli.

Aké je posolstvo Veľkej noci?

Dušan Škrabek - Posolstvo Veľkej noci je, že sa Zmŕtvychvstalý Kristus ukázal svojim učeníkom ako živý. Znamená to, že do beznádeje priniesol vnútornú istotu, do smútku radosť, s ktorou učeníci bez strachu ohlasovali Ježiša Krista ďalej. To čo by sme si aj my mohli zobrať k srdu je, aby nás prežívanie Veľkonočných sviatkov ešte viac podnietilo k tomu, aby sme sa nebáli ohlasovať živého Krista aj dnes. Vďaka našej živej viere sa môžu k viere dostať iní. Ak my budeme ustráchaní, a „zatvorenými dverami“, Ježišovo radostné posolstvo Evanjelia sa šíriť ďalej nebude. K tomuto ohlasovaniu nás všetkých Ježiš pozýva a každý jeden z nás máme nezastupiteľnú úlohu vo vydávaní svedectva o Jeho smrti a Zmŕtvychvstaní každý na tom mieste kde sme.

Všetkým mojim veriacim a obyvateľom mesta Ružomberok, spolu s mojimi kaplánmi, prajem a vyprosujem požehnané a milostiplný Veľkonočné sviatky.

David Bázlik - Veľkonočné posolstvo vychádza z konkrétneho príbehu, ktorý nás oslovuje v rôznych rovinách nášho života. Veľkonočné sviatky začínajú Zeleným štvrtkom. Vtedy Ježiš je Paschálnu večeru so svojimi učeníkmi. Tesne pred ňou on, ich majster, vezme zásteru, prenosné umývadlo a umyje svojim učeníkom nohy. Urobí službu, ktorú bežne robili otroci. Zanechal nám tým zaujímavú výzvu, ktorá by sa dala vyjadriť aj takto: Možno máš pocit, že ti tvoje okolie niečo dlží, že ti tvoji najbližší dlžia viac ochoty a služby, viac rešpektu a úcty. Pretože si to zaslúžiš, pretože si možno vo vyššej pozícii. Ježiš to však obracia naruby. Ty, ktorý máš právo byť rešpektovaný a obskakovaný, vzdaj sa toho práva a poslúž tým, ktorí sú ti v určitom zmysle „podriadení“. Urob pre nich nejakú službu. To je výzva do osobného života a dokonca i pre verejný život, teda aj pre politikov.

Veľký piatok nám hovorí o ďalšom paradoxe. Ten, ktorý mal právo súdiť, pretože jediný bol bez viny, ten berie trest na seba. Je zasiahnutý ľudským i Božím súdom, aby sme my z toho vyviazli živí. Posolstvo Veľkého piatka hovorí, že nejestvuje vina, ktorá by nemohla byť odpustená. Veď už za ňu niekto zaplatil.

Napokon k nám radostne prehovára Veľkonočná nedeľa. Hovorí, že aj tam, kde už zomrela aj posledná nádej, dokáže Boh stvoriť nový začiatok. Tam, kde my ľudia vidíme len prehru, tam Boh tvorí víťazstvo. Toto je pre mňa posolstvo Veľkej noci, ktoré ma dokáže vždy znovu a znovu povzbudiť a motivovať.

Prajem vám, milí Ružomberčania, ale aj vám, ktorí budete tráviť sviatky mimo svojho domova, aby ste ich prežili zmysluplne a radostne, aby vás v niečom obohatili a posunuli vpred.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia