Toto potrebujete vedieť o koronavíruse

Toto potrebujete vedieť o koronavíruse

RedakciaAktuality7.3.2020

Čo je koronavírus?

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie –- vírusovú pneumóniu (kvapôčková infekcia). Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie.

Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní.

COVID-19 je vírusové ochorenie a neúčinkujú naň antibiotiká. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie. K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta.

Rešpektujme obmedzenia

Ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus bol včera potvrdený aj na Slovensku. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave leží 52-ročný pacient. Jeho stav je pod kontrolou lekárov a podľa premiéra Petra Pellegriniho mu postupne klesá teplota. Rovnaký typ vírusu bol potvrdený aj u manželky a syna 52-ročného infikovaného muža zo Záhoria.

Od pondelka 9. marca 2020 budú zakázané všetky prílety a odlety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Rovnako zakázané budú aj návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, v domovoch sociálnych služieb, vo všetkých väzniciach a v detských domovoch. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydá zákaz exkurzií a zájazdov škôl mimo územia Slovenska.

Premiér počas zasadnutia krízového štábu Ministerstva vnútra SR odporúčil Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí.

Pellegrini odporúča Slovákom, aby zvážili účasť na športových a kultúrnych podujatiach či koncertoch a tiež či odcestujú cez víkend do lyžiarskych stredísk v Rakúsku a Taliansku.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas odporúča dodržiavať nasledovné preventívne opatrenia:

Ide o všeobecné preventívne opatrenia pri všetkých bežných vzdušných nákazách. Tieto opatrenia významne redukujú riziko ochorenia:

K otázkam verejnosti týkajúcim sa koronavírusu je zriadené call-centrum s nepretržitou prevádzkou. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnych číslach 0917 222 682 a 0918 659 580.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia