Tradícia v plieskaní bičom

Tradícia v plieskaní bičom

RedakciaAktuality20.5.2024

Bič patril do rúk pastierom dobytka a v minulosti bol aj dorozumievacím jazykom. Plieskanie bičom sa rozliehalo každé ráno aj po dedine v Liptovských Sliačoch. Pastier jeho prenikavým hlasným zvukom zvolával kravičky na pašu.

„Pri vyháňaní dobytka pastier na troch miestach v dedine tri razy pleskol bičom. Jeho neopakovateľný hlas oznámil gazdinej, že je čas vyhnať kravičku na pasenie,“ povedal František Lupták z L. Sliačov. On je aj otcom súťaže v používaní biča, ktorá sa uskutočnila 19. mája v amfiteátri na Pažitiach v L. Sliačoch.

Zručnosť v používaní biča si zmerali muži, ženy a deti. V kategórii mužov bol najlepší Ján Jurky, medzi ženami si prvenstvo vybojovala Mária Luptáková. Úlohou súťažiacich bolo na päť pokusov zraziť po jednom ružičky pripevnené - prilepené na dosku. Deti mali švihnutím biča zlomiť drevenú paličku  zapichnutú v drevenom kláte.

Prvenstvo medzi najmladšími súťažiacimi  si odniesol domáci pretekár Marek Štaier, ktorý bol najlepší medzi deťmi aj vlani. „Plieskať bičom ma naučil môj starý otec, ktorý ho používa aj pri poháňaní koníkov. Aj ja mu pritom pomáham. Prácu na gazdovstve obľubujem od mala. Po skončení základnej školy by som chcel ísť študovať na strednú lesnícku školu do Liptovského Hrádku, lebo kone pracujú aj v lese,“ povedal M. Štajer.

Založiť tradíciu súťaže v plieskaní bičom skrsla v mysli F. Luptáka, ktorý biče aj vyrába. Robí ich zo štyroch žíl. Má kužeľovitý tvar, od rúčky sa zužuje až na koniec. Zvláštnosťou jeho rúčky je, že sa na nej dá pískať ako na píšťalke. „Som rád, že sme v L. Sliačoch vytvorili takúto tradíciu. Teší ma aj záujem súťažiacich. Teraz plieskanie bičom je už umením, lebo k tomu je potrebná zručnosť,“ povedal zástupca starostu obce L. Sliače Miroslav Caban.

Netradičnú súťaž, ktorá je jediná na Liptove ,podporila aj obec v L Sliačoch. V kultúrnom programe vystúpili domáca spevácka skupina seniorov Fertušky a hudobno-spevácke zoskupenie Sliačanská sedmička.

Plieskanie je osobitnou technikou narábania bičom. Explózia vzniká rýchlym prerazením konca biča vzduchom ako výsledok náhlej zmeny jeho pohybu. V tradičnom ľudovom prostredí mal silný zvuk primárne magickú funkciu, t. j. funkciu očisty a obrany pred zlými duchmi, chorobami a inými ohrozeniami. V tomto kontexte sa plieskalo bičom pred prvým jarným výhonom zvierat a symbolickým otváraním pasienkov.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia