Trápi vás jarná únava? Ako proti nej bojovať?

Trápi vás jarná únava? Ako proti nej bojovať?

RedakciaAktuality14.4.2023

Jarnú únavu môžeme definovať ako bežnú reakciu organizmu na teplejšie dni po dlhej zime. Je to dôsledok teplotných a tlakových zmien. V zime sme trávili menej času vonku, a zrejme sa aj menej hýbali. Na jar sa zvyšuje naša aktivita, fyzická aj psychická. Prechod medzi zimou a jarou dáva organizmu zabrať. Mladý a zdravý organizmus sa s týmito zmenami vysporiadava ľahšie, než organizmus ľudí v strednom a vyššom veku. Vo zvýšenej miere sa jarná únava vyskytuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov. Keďže sa dni predlžujú, prirodzene sa znižuje tvorba melatonínu, ktorý ovplyvňuje náš spánkový režim. Spíme menej, a aj to sa môže prejaviť na poklese energie.

Aké sú príznaky?

Jarná únava sa prejavuje pocitom únavy, ospalosťou, a to aj tesne po prebudení, ťažkosťami so spánkom, bolesťami hlavy, malátnosťou, nesústredenosťou, či podráždenosťou. Okrem toho môžete byť viac náchylný na infekčné ochorenia, byť citlivý na zmeny počasia, či pociťovať časté zmeny nálad. Má prechodný ráz a obvykle trvá jeden až tri týždne, kým sa telo adaptuje na vonkajšie zmeny.

Aká je prevencia?

Naše telo môže reagovať únavou práve na nedostatok vitamínov a minerálov, keďže počas zimných mesiacov väčšinou konzumujeme menej čerstvého ovocia a zeleniny. Snažte sa dbať na pestrú, vyváženú stravu. Zvýšte prísun čerstvého ovocia a zeleniny. Pite dostatok tekutín, hlavne čistú vodu. Dôležitý je aj každodenný pohyb na čerstvom vzduchu a dostatočný a kvalitný spánok. Aspoň hodinu pred spánkom obmedzte používanie mobilu, či počítača.

Jarná únava nie je klasifikovaná ako ochorenie, je to komplexný stav celého organizmu. Aj z tohto dôvodu je málo štúdií, ktoré by mapovali jej výskyt. Ak však príznaky neodznejú do troch týždňov, je možné, že ide o príznaky iných zdravotných komplikácií, ako depresia, poruchy štítnej žľazy, a podobne. V takom prípade vyhľadajte lekára.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia