Tri bytovky na Plavisku budú v réžii radnice, jednu postaví developer

Tri bytovky na Plavisku budú v réžii radnice, jednu postaví developer

RedakciaAktuality12.11.2020

Poslanci sa na stredajšom mestskom zastupiteľstve zaoberali výstavbou bytovky na ulici Plavisko. O zámere mesta postaviť bytovku sme informovali TU.

V areáli s rozlohou 7700 m² majú vyrásť štyri bytovky. Mesto v súčasnosti pripravuje výstavbu prvej bytovky, v ktorej bude 39 bytov určených na nájomné bývanie. Celková obstarávacia cena bytovky je viac ako 3,3 milióna eur, pričom samotný bytový dom bude stáť 2,2 milióny eur. Zvyšnú časť tvorí nebytový priestor, garážové stojiská, technická vybavenosť a v projekte sa počíta aj s nákladmi na projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie.

Mesto zaplatí 870 tisíc eur

Časť obstarávacej ceny samospráva zaplatí z úveru Štátneho fondu rozvoja bývania a z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR. Samotná ružomberská samospráva sa bude podieľať sumou 870-tisíc eur.

„Pôvodne uznaná výška nákladov na projektovú dokumentáciu pre túto bytovku bola 40 tisíc eur. Avšak po vyhodnotení podpísaných zmlúv nebolo možné uznať celú výšku týchto nákladov, len 33 300 eur. Ostatné sumy sa týkali objektov, ktoré nehradí Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB),“ vysvetlil poradca primátora pre dopravu a infraštruktúru, Tomáš Mišovič.

Znamená to, že sa zvyšuje podiel mesta na financovaní bytovky a radnica zaplatí o približne 7 tisíc eur viac. Sumu, ktorou sa bude mesto podieľať na financovaní bytovky mesto navyšovalo aj v októbri. Vtedy sa čiastka financovaná ružomberskou samosprávou navýšila o zhruba 240-tisíc eur. O dôvode vtedajšieho navýšenia si môžete prečítať TU.

Lepšie podmienky radnica nevyužila

„Bohužiaľ sme nevyužili možnosť, keď sme mali predstaviteľov ružomberskej samosprávy v ŠFRB. Vtedy boli podmienky jednoznačne lepšie ako sú teraz. Prijímame dotáciu, ktorá je v porovnaní s predchádzajúcim obdobím trochu horšia, najmä čo sa týka finančného aspektu,“ konštatoval poslanec Ľubomír Kubáň. Ako ďalej podotkol, prikláňa sa skôr ku komerčnej sfére, aby radnica napríklad polovicu územia využila na nájomné bytovky a polovicu na výstavbu prostredníctvom developerov, pretože to do značnej miery zaťaží rozpočet mesta.

Ako informoval viceprimátor Ján Bednárik, tri bytovky postaví mesto prostredníctvom ŠFRB, jedna vznikne pod palcom komerčného developera. V nej by mali byť honosnejšie byty.

Prvý bytový dom, ktorý by mal na Plavisku vyrásť, bude mať sedem podlaží, pričom šesť z nich bude nadzemných a jedno podzemné bude určené pre garáže. Približne 41% bytov budú tvoriť garsónky s veľkosťou 36 m². Vznikne ich 16 a bude sa tu nachádzať aj 15 dvojizbových bytov s výmerou 65 m². Osem bytov bude trojizbových s výmerou približne 79 m².

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia