Tridsať rokov od Nežnej

Tridsať rokov od Nežnej

RedakciaAktuality18.11.2019

Revolučná vlna sa postupne z hlavného mesta Československa dostala do celej krajiny, zasiahla všetky mestá. V nich vznikali centra Verejnosti proti násiliu, ktoré organizovali rôzne mítingy, stretnutia s občanmi, hľadali spolu cestu, ktorú sa bude uberať naša krajina.


Udalosti z roku 1989 si pripomenuli aj občania Ružomberka sériou podujatí v meste. Ich hlavná časť sa uskutočnila práve v pamätný deň 17. novembra, ktorý si pripomíname aj štátnym sviatkom.

Novembrové udalosti súviseli s aktivitami študentov, ktorí pripravovali najmä v Prahe a v Bratislave rôzne zhromaždenia a besedy. Na nich informovali o svojich požiadavkách. K nim patrilo okrem iného zrušenie vedúcej úlohy komunistickej strany v štáte a demokratizácia spoločnosti. O študentských požiadavkách sa zmienili aj viacerí rečníci, ktorí vystúpili 17. novembra na spomienkových oslavách v Ružomberku. Otvorili ich symbolicky na Námestí slobody a to výstavou fotografií študentov, ktorí priblížili svoj pohľad na svet, na kultúrne a spoločenské hodnoty.

Ružomberský primátor Igor Čombor na vernisáži zdôraznil, že práve mlaď v roku 1989 zohrala veľkú úlohu vedúcu k spoločenským zmenám v krajine. Víťazom Výstavy fotografi, ktorú pripravil ružomberský študentský parlament, sa stal Tomáš Lakoštík.

Koordinačné centrum Verejnosti proti násiliu sídlilo v revolučných dňoch 1989 v Ružomberku v budove, ktorá sa nachádza oproti hlavnému vchodu do hotela Kultúra. V ňom je dnes aj cukráreň. Túto udalosť od 17. novembra pripomína pamätná tabuľa. Jeden z pamätníkov uvedených zmien bol aj súčasný spisovateľ Marián Mydlo, ktorý pracoval v vtedajšej ružomberskej textilke. Prečítal príhovor, ktorým chcel vystúpiť na míting v roku 1989, ale nakoniec sa tak nestalo. V tejto súvislosti povedal: „Od prečítania môjho listu ma odradili vtedajší organizátori protestného zhromaždenia. Nazdávali sa, žeby som si mohol uškodiť, lebo som ostro odsudzoval činnosť komunistickej strany, Povedali mi, žeby ma mohli aj zatvoriť."

Spomienkové oslavy Nežnej revolúcie vyvrcholili pred ružomberskou radnicou koncertom.

Predstavili sa tam Martina Haricha a skupina Team Revival z Martina. Počas ich vystúpenia bola sprístupnená fotografická výstava, ktorá zachytávala najdôležitejšie momenty Nežnej revolúcie v roku 1989 v Ružomberku, prípadne ďalšie udalosti. Ich duch sa niesol aj službami božími, ktoré boli v ružomberskom evanjelickom kostole dopoludnia 17. novembra.

Spomienkové oslavy venované 30. výročiu Nežnej revolúcie zorganizovali v Ružomberku tamojšia radnica v spolupráci s Kultúrnym domom Andreja Hlinku.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia