Triedne záhradky v Hrabove

Triedne záhradky v Hrabove

Ján SvrčekAktuality14.6.2024

Na Materskej škole na Hrabovskej ceste v Ružomberku, ktorá už má aj technickú škôlku, zrealizovali ďalší projekt. Teraz s názvom Bylinková záhrada.

Na túto aktivitu škôlka dostala peniaze z mesta. Do našej záhrady sme sa pustili ešte vlani v jeseni, pričom ďalšia výsadba bola zrealizovaná na jar,“ začala rozprávať riaditeľka z Hrabova Mária Gajdošová. „Boli zakúpené vyvýšené záhony, ktoré sme za pomoci rodičov osadili a zmontovali. Záhony sú zvnútra vystlané izolačnou nopovou fóliou a zasypané kompostom a zeminou. Na jar si deti z každej triedy do vlastnej záhradky zasadili zakúpené liečivé bylinky, o ktoré sa pod vedením pedagógov pravidelne starajú.“

Každá zo šiestich tried má svoj „plac“, pričom v každom škôlkári pestujú niečo iné. Ide len o začiatok tohto nášho smerovania. Na jeho rozšírení sa bude ďalej pracovať,“ vysvetľovala pani riaditeľka.

Hlavným cieľom projektu je priblížiť deťom prírodu prostredníctvom zážitkovej formy učenia, pri ktorej môžu spoznávať rozmanitosť byliniek aj ich blahodarné účinky na zdravie človeka. Chlapci a dievčatá sa učia ako rastlinky pestovať a následne využívať v kuchyni, či v medicíne. Takto nadobudnuté skúsenosti pomôžu ´deckám´ spoznať prírodné prostredie, pochopiť vzájomné vzťahy medzi jednotlivými organizmami, medzi ktoré patrí i človek,“ doložila Mária Gajdošová.

Foto: MŠ Hrabovo

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia