Tristo odkloňovačov chráni vtáky pred nárazmi do vodičov, v Ružomberku ich vešali dronom

Tristo odkloňovačov chráni vtáky pred nárazmi do vodičov, v Ružomberku ich vešali dronom

RedakciaAktuality23.5.2019

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky nariadila Stredoslovenskej distribučnej (SSD) nainštalovať takzvané odkloňovače letu vtákov na všetky elektrické vedenia, ktoré križujú rieku Váh. Len v okrese Ružomberok išlo o úsek medzi Stankovanmi a Bešeňovou, kde je až 25 miest, v ktorých prechádzajú vodiče ponad rieku. Podľa SSD už od jesene 2017 disponujú 3 križovania pri Stankovanoch ochrannými prvkami. V ostatných dňoch pridali ochranné odkloňovače na ďalších 22 miestach.

Pilot dronu inštaluje odkloňovač

„Všetkých takmer tristo odkloňovačov prichytil na vodiče špeciálny dron. Vďaka tejto technológii mohli zostať pod napätím a odberateľov elektriny to nijako neobmedzovalo,“ hovorí Miroslav Gejdoš, hovorca SSD. Spoločnosť do nákupu a montáže reflexných prvkov investovala zhruba 55-tisíc eur.

Vo vetre budú upozorňovať blikaním

Nehody, keď dochádza ku stretu vtáka s elektrickým vedením, sú fatálne a spôsobovali veľký úhyn vtáctva.

„Najmä veľké vtáky ako labute, bociany či kormorány využívajú rieky ako svoje migračné trasy. Počas letu často narážajú do elektrických vedení natiahnutých ponad vodu, pretože im splývajú s prostredím. Ak letia oproti slnku alebo za šera, vodiče sú pre nich ťažko rozpoznateľné. Následkami sú ťažké zranenia a úhyn. Odkloňovače upozornia vtáky na prekážku dostatočne včas, aby sa jej vyhli,“ vysvetlil Milan Števka, environmentalista SSD.

Lietajúci dron v Ružomberku

Energetici nainštalovali odkloňovače typu Firefly, čo sú plastové štvoruholníky s reflexnými prvkami na obidvoch stranách, aby si ich vtáky všimli v každom počasí. Ich viditeľnosť sa bude zvyšovať vplyvom vetra – roztočia sa aj pri miernom vánku a začnú blikať, čím sa stávajú viditeľnými.

Inštalujú ich už niekoľko rokov

Stredoslovenská distribučná inštaluje podobné odkloňovače letu vtákov na vedenia už niekoľko rokov, v prevádzke ich je už približne tisíc v oblastiach stredného Slovenska. O kritických miestach rozhodujú ochranári.

„Ochrana životného prostredia má v našej spoločnosti významnú rolu. Popri vedeniach ponad rieky nezabúdame ani na vedenia prechádzajúce lúkami, poľami alebo lesmi. Na tie postupne umiestňujeme rôzne ochranné prvky, aby sme znižovali počet úhynov zvierat, najmä veľkých dravých vtákov, spôsobených elektrickým prúdom,“ doplnil Števka. SSD investuje do ochrany životného prostredia ročne desiatky tisíc eur.

Energetici nainštalovali odkloňovače typu Firefly, čo sú plastové štvoruholníky s reflexnými prvkami na obidvoch stranách

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia