Turisti na túre Malý Salatín už nezablúdia

Turisti na túre Malý Salatín už nezablúdia

RedakciaAktuality26.12.2018

Už 35. ročník Štefanského výstupu na nízkotatranský vrch Malý Salatín sa uskutočnil 26. decembra. Zúčastnilo sa ho okolo 100 milovníkov zimnej turistiky z rôznych kútov Liptova, ale aj z celého Slovenska. Účastníci výstupu, ktorí sa zišli predobedom na Malom Salatíne, dostali od organizátorov – Turistického klubu v Liptovských Sliačoch - pamätné odznaky.

Súčasťou tohtoročného tradičného Štefanského výstupu na Malý Salatín bolo aj slávnostné otvorenie oficiálneho turistického chodníka, ktorý je značený zelenou. Starosta obce Liptovské Sliače, Milan Frič, poďakoval turistom za vytvorenie bezpečnej trasy na Malý Salatín a za ich úsilie pri úprave chodníka.

Predseda Turistického klubu v Liptovských Sliačoch, Ján Ľupták, hovorí, že „na novom turistickom chodníku sme vybudovali dve oddychové miesta. Nachádzajú sa na nich prístrešky s lavicami a stolmi. Okrem toho sme postavili tri smerovníky na Mofetovom prameni, Kršiaku a Vidovôm. Nakúpenie materiálu a tesárske práce sme financovali zo sponzorskému daru 50 000 českých korún.“

Turistický chodník na Malý Salatín sa začína v Partizánskej Ľupči, v miestnej časti Biela Ľupča. Po ňom prejdeme okolo Sliačanských travertínov, kde sa môžeme osviežiť vodou z tamojšieho minerálneho prameňa. Po doplnení tekutín nás čaká cesta ku kostolu Dvoch sŕdc. Od neho máme výhľad na Stredný a Vyšný Sliač. Po približne 15 minútach chôdze prídeme pod horu na okraji Sliačov, do lokality Kršiak. Tu je aj prístrešok a smerovník. Prvá tretina (asi 11 km dlhého chodníka) vedie po miestnych komunikáciách. Potom sa už vnára do hory, kde prichádza aj stúpanie. Začína Pod Kršiakom (625 m n. m.) a odtiaľ po približne 2.40 h sa dostaneme na Malý Salatín (1444 m n. m.).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia