Tváre ružomberského športu II už boli uvedené do života

Tváre ružomberského športu II už boli uvedené do života

RedakciaAktuality16.11.2022

Ružomberská synagóga dnes (16. novembra) podvečer bola miestom krstu knižnej publikácie s názvom Tváre ružomberského športu II. Kým v prvom diely pred päť a pol rokom jej autor Pavol Svrček ponúkol príbehy päťdesiatich osobností, tak teraz zmapoval ďalších tridsať päť persón, ktoré za sebou zanechali významnú stopu. Sú to športovci, tréneri, funkcionári, pedagógovia, rozhodca, lekár, masér.

Slávnostný akt otvorila skladba známej hudobnej skupiny ABBA z jej najnovšieho albumu Voyage, ktorý švédska kapela nahrala po štyridsiatich rokoch od svojho predchádzajúceho. Moderátor podujatia Peter Kravčák hneď objasnil aj dôvod. „ABBA je dlhé roky srdcovkou Paľa Svrčeka a druhou zase písanie.“

Ako priznal autor, väčšina materiálov sa rodila ľahko, ale boli aj také, čo dali pri písaní zvlášť zabrať. „Už v prvej knihe som chcel mať pästiara Vojtecha Rückschlossa, olympionika z roku 1992 z Barcelony, lenže v tom čase za porušenie zákona si odpykával trest odňatia slobody. K štvrtému na Olympijských hrách 1948 v Londýne v behu na 1500 m, rybárpoľskému rodákovi Václavovi Čevonovi som sa po dlhých peripetiách dostal cez Český atletický zväz a vďaka jeho vnukom. Vôbec nebolo jednoduché vypátrať bývalého vynikajúceho lyžiara Ivana Pacáka, ktorý jazdil Svetový a Európsky pohár, keďže žije v Austrálii,“ vymenoval P. Svrček, bývalý veľmi dobrý šprintér, svoje „najtvrdšie oriešky“.

K prítomným sa prihovoril aj primátora mesta Igor Čombor, ktorému autor knihy zvlášť poďakoval za významnú pomoc. Ďakujem zaznelo aj na adresu Tlačiarne Ján Šindléry – TESFO Ružomberok.

Krstilo sa naozaj unikátnym spôsobom. Podpismi do novej knihy, ktorá bola oficiálne uvedená do života. Tento akt otvoril I. Čombor a potom na rad prichádzali prítomné hlavné postavy čerstvého zaujímavého a hodnotného diela. Z nich sa pred mikrofón postavil bývalý futbalista Karol Vály. „Všetko sú to veľmi interesantné a zároveň motivujúce profily, ozajstné životné príbehy,“ o. i. povedal muž, o ktorom materiál v knihe má názov Futbalový elegán. O slávnostný "obal" krstu sa postarali žiaci zo Základnej umeleckej školy Ľ. Fullu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia