V roku 2017 uzrela svetlo sveta publikácia Pavla Svrčeka, niekdajšieho špičkového šprintéra, Tváre ružomberského športu. Pred pár dňami tlačiareň Ján Šindléry TESFO opustila kniha s rovnakým titulom, od toho istého autora, ale s rímskou číslicou II.
Prvé dielo prinieslo päťdesiat živých príbehov ľudí, ktorí za sebou zanechali výraznú športovú stopu. Do Svrčkovho „zoznamu“ sa dostali tí, čo Ružomberok reprezentovali, alebo sa v centre dolného Liptova narodili, prípadne v tomto meste žili.
Nie všetky osobnosti sa zmestili do prvej takmer 200 – stranovej knihy. Teraz vyšiel 143 – stranový druhý diel, ktorý ponúka 35 medailónov. Opäť ide o pestrú mozaiku, vyskladanú z bývalých, ale aj súčasných významných športovcov, trénerov, či funkcionárov. Nájdeme tu takisto rozhodcu, lekára i maséra. Autor zmapoval napríklad niekdajšieho československého futbalového reprezentanta Viktora Tegelhoffa (nar. 1918), po ktorom je v Bratislave dokonca pomenovaná jedna ulica, atléta, rybárpoľského rodáka Václava Čevonu (1922), štvrtého na Olympijských hrách v roku 1948 v Londýne v behu na 1500 m, či takú basketbalovú legendu akou je Boris Lukášik (1935), člen „národáku“, čo v roku 1960 na olympiáde v Ríme skončil na 5. mieste, ale i súčasného kapitána futbalovej Ruže Jána Masla (1986). Svoje miesto v novej publikácii má tiež dekan Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity Ružomberčan Peter Krška (1973), ktorý v skoku o žrdi prekonal 503 cm.
Tak, ako v prvom prípade pred piatimi rokmi, i teraz nejde o žiadnu kroniku, štatistiky, ani športový dejepis, ale autorov ponor do života tridsiatich piatich hlavných postáv.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia