Na Slovensku je ich momentálne štyridsať štyri, avšak v regióne Liptova ide o prvú lastovičku. Reč je o technickej škôlke na Materskej škole na Hrabovskej ceste v Ružomberku.
Dve „dielničky“ tu fungujú už dlhšie, no tento týždeň boli oficiálne otvorené primátorom mesta Ľubomírom Kubáňom, aj za účasti národného koordinátora projektu Petra Becka.
„Od vedúcej oddelenia školstva a mládeže Mestského úradu v Ružomberku Janky Lokajovej sme do dozvedeli o národnom projekte s názvom Hravá technická dielnička. Zároveň to bolo aj oslovenie, či do toho nejdeme. Hneď padlo kladné rozhodnutie. Osobne som už takúto myšlienku predtým nosila v hlave. Navyše u nás sú tiež dostatočné a vyhovujúce priestory,“ rozhovorila sa riaditeľka Materskej školy Hrabovská cesta 2 Mária Gajdošová.
Samozrejme, najprv bolo treba zvládnuť akúsi prípravnú fázu, aby potom žiačikovia mohli začať majstrovať. „Na vybavenie sme dostali dve tisíc eur, pričom presne bolo špecifikované, čo všetky treba zakúpiť do dvoch našich technických kútikov. Išlo o detské pracovné stoly, zveráky, pílky, skrutkovače, vŕtačky, kliešte, kladivká, ochranné prostriedky a podobne. Veľmi dôležité tiež bolo balzové drevo, ktoré je špeciálne, ľahké, mäkučké. Zároveň bezpečné, keďže nevznikajú ani triesky. V neposlednom rade naše učiteľky museli absolvovať aktualizačné vzdelávanie, aby sa zaškolili,“ vysvetľovala nám M. Gajdošová.
Realizácia projektu, ktorý hravou formou u detí podporuje a rozvíja tvorivé myslenie a manuálnu zručnosť, má (aj) v Hrabove svoje pravidlá. „Áno, sú tu presné princípy,“ pritakala pani riaditeľka. „Vždy je najprv zadaná nejaká téma. Každé dieťa si na výkres nakreslí svoju predstavu. Potom, aj za pomoci našej učiteľky, vytvorí šablónu. Ďalej nasleduje prenos na kúsok dreva a nakoniec príde na rad finále – zaskrutkovanie, natretie, vyšmyrgľovanie, či iné konečné úpravy. Všetko je v úzkej súčinnosti s učiteľkou.“
Detské „pracoviská“ hneď od začiatku opantali školáčikov. „V tomto veku sú deti veľmi chtivé, to jednoznačne na nich vidno. Majú náramný entuziazmus manuálne pracovať. U nás nielen získavajú zručnosti pri práci s náradím, no zároveň i vzťah k takejto robote. Učia sa mnohým ďalším veciam. Keď napríklad zhotovovali lietadlo, mali tiež informácie prečo letí. Podobné súvislosti sa dozvedajú aj pri iných témach. ´Decká´ takto nadobúdajú základný prehľad, ktorý sa týka každodenného života, “ doplnila Mária Gajdošová.
Foto: MŠ Hrabovská cesta
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia