Učitelia súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš oslávili umením svoj sviatok

Učitelia súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš oslávili umením svoj sviatok

RedakciaAktuality5.4.2023

Výnimočné stretnutie pedagógov, rodičov, žiakov a milovníkov hudby sa uskutočnilo v priestoroch synagógy. Raz počas roka tak môžu deti ohodnotiť svojich pedagógov a za ich výkony im udeliť nevšednú známku a to v podobe potlesku.

Koncert otvorili spoločenským tancom úspešní tanečníci Alžbeta Svrčanová a Sebastián Veselovský počas znenia skladby „Por una cabeza od Carlosa Gardela“, v podaní huslistu Tomáša Uličného a klaviristky Dominiky Kochlicovej. Divákov nadchlo aj klavírne prevedenie „Slovenského tanca op. 46, č.8“ od Antonína Dvořáka, ktoré zaznelo v podaní Moniky Paškovej a Juraja Ruttkaya. Pieseň Mikuláša Schneidera Trnavského poteší ucho poslucháča v každom čase. V piatočný podvečer zaznela v podaní Michala Króla pieseň „Takú som si frajerôčku zamiloval“. Milovníci gitary si mohli vypočuť „Love Theme from Cinema Paradiso“ od významného filmového skladateľa Ennia Morriconeho, arr. Derek Hasted. Interpretovali ho na gitare Katarína Mliečková a na priečnej flaute Terézia Timková. Spojenie zvučného mena Mozart a virtuóznej husľovej hry, môže viesť iba ku krásnemu umeleckému zážitku. „Husľový koncert č. 5 A dur“ nám zaznel v prevedení huslistu Tomáša Uličného s klavírnym doprovodom klaviristky Dominiky Kochlicovej. K nim sa pridalo aj úspešné prevedenie „Maďarského čardáša“ od Nikola Rizolija, ktorý zaznel v podaní akordeónistu Jordána Žufku.

Žiaci SZUŠ dosahujú výborné výsledky na súťažiach v hre na nástroje, v tanečnom odbore, vo výtvarnom odbore, ale aj v speve. Speváci priniesli počas hudobného večera rôzne štýly. Nádhernú áriu Musetty z opery Bohéma „ Quando m´en vo “ brilantne predniesla Martina Procházková. Po výrazne odlišnom hudobnom štýle – populárnej hudbe siahol Jozef Mišenko, ktorý svoj nezameniteľný spevácky prednes spojil s vlastnou hrou na klavír. Predstavil sa so skladbou „Imagine“ od Johna Lennona.

Texty speváčky Hany Zagorovej patria ku klenotom českej populárnej hudby. Neustále oslovujú nielen staršiu generáciu, ale aj mladších poslucháčov. K nim patrí aj jej pieseň „Maľuj zase obrázky“. Tie sa pokúsila svojim hlasom vymaľovať Miroslava Mudičková, ktorej pritom pomohli klavirista Juraj Mudička, basgitarista Miroslav Poledňa, na priečnu flautu hrala Terézia Timková a bicie bravúrne zvládol Jozef Foltín. Krásnu bodku za učiteľským koncertom SZUŠ Jánoš dalo spevácke duo Terézia Timková a Michal Król, ktorí siahli po ľudových piesňach skupiny Kolárovcov: „Pustite ma mamko a Ej rozmarín“. Sprevádzali ich J. Foltín – bicie, M. Poledňa -basgitara, Tomáš Kočalka – akordeón a T. Uličný -husle.

Krásny priestor synagógy obohatili svojou výstavou svojich diel pedagógovia výtvarného odboru – Silvia Fábryová, Elena Gallyová, Štefan Halaj, Mária Jánošová, Peter Kováč a Terézia Zemková.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia