Úctyhodné narodky pod ružomberskou vysokou sieťou

Úctyhodné "narodky" pod ružomberskou vysokou sieťou

Ján SvrčekAktuality28.5.2024

Bola to oslava, naozaj s veľkou a krásnou noblesou. Zaplnená sála Veľkej dvorany Kultúrneho domu Andreja Hlinku si dnes (28. mája) úžasným spôsobom pripomenula sté narodeniny volejbalu v Ružomberku.

Všetko sa to začalo v roku 1924 na ružomberskom gymnáziu. Ako pripomenul moderátor skvelého galaprogramu Peter Kravčák, bol za tým tamojší profesor Ján Sladký, ktorý pochádzal z Čiech, hoci na škole nevyučoval telocvik, ale prírodné vedy.

Na úvod odzneli príhovory primátora mesta Ľubomíra Kubáňa a prezidenta Slovenskej volejbalovej federácie Mareka Rojka. Pred krstom knižnej publikácie 100 rokov volejbalu v Ružomberku, ktorú napísal František Dian, ešte slovo dostal aj bývalý hráč tamojšieho klubu a potom veľký podporovateľ tohto športu v meste Miloslav Rousek.

Súčasťou slávnosti, ktorá sa niesla vo výbornej atmosfére, bol aj blok, ktorý patril laureátom tohto popoludnia. Bolo odovzdaných osem Cien primátora mesta, ďalších šesť plakiet z rúk šéfa SVF M. Rojka a dve v rámci domáceho VK One.

Akcia mala aj veľmi pekný hudobný obal, o ktorý sa postarali folklórny súbor Liptáčik a Karol Csino so svojimi vokalistkami, keď Veľká dvorana si užívala nádherné songy Karola Duchoňa.

Ružomberské dejiny pod vysokou sieťou priniesli, ako to v športe chodí, krásne chvíle, významné úspechy, no tiež menej úrodné časy. Keď po sezóne 2003/2004 organizovaný volejbal v centre dolného Liptova skončil, nastalo dlhé, nesúťažné obdobie. Ružomberok sa na vážnu mapu SVF vrátil až v roku 2019. Vzkriesil ho Tomáš Varga. „Už som to viackrát spomenul, že za tým bola moja dcéra Bianca. V jej určitom veku, som chcel, aby sa začala venovať nejakému konkrétnemu športu. A mojou snahou bolo ju viesť k volejbalu. Rátal som so spustením nejakého malého klubu, skôr rodinného typu. Človek ani nemohol tušiť, že za krátky čas pod jednou strechou budeme mať halový i plážový volejbal a v takomto rozsahu,“ povedal nám súčasný predseda VK One Ružomberok i  Beachvolleyballového clubu Ružomberok T. Varga.

OCENENIA (aj in memoriam)

Cena primátora: Bohumil Golian, Viliam Dubovec, Ivan Rybár, Vladimír Šiculiak, Ferdinand Piroh, Jozef Orgoník, Vladimír Švára, Dušan Ježo.

Cena SVF: Vojtech Tóth, Štefan Faga, st., Štefan Fga, ml., Ján Riečický, Dušan Jurík, Miloslav Rousek.

Ocenenia VK One Ružomberok: Synthia Mederlyová, Ondrej Vrťo.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia