Ukončili pastiersku sezónu na dolnom Liptove

Ukončili pastiersku sezónu na dolnom Liptove

RedakciaAktuality27.9.2021

V centre obce sa zišli milovníci folklóru, regionálnych špecialít. Remeselníci ponúkali napríklad keramiku, kožené opasky, drevený riad. Záujemcovia sa zoznámili aj s výrobou ovčieho syra. Atmosféru pastierskych slávností umocnili svojim umením fujaristi pod vedením Ľubomíra Lauku z Ružomberka, k nim sa pridali aj folkloristi.

„Na pódiu sa postupne predstavili najmä ľudoví umelci z nášho regiónu. Úvod patril speváckej skupine z Liptovských Sliačov pod vedením Jozefa Ondrejku. Po nich sa prezentovali naše deti z materskej a základnej školy,“ informoval starosta Ludrovej Peter Slimák.

Valaské hody, nazývané mitrovanie, sa spájali s ukončením pastierskej sezóny, ktorá sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Bačovia a valasi sa v tom období vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev. Práve na tento zvyk približujú v Ludrovej podujatím Mitrove dni. Pripravili ho obec Ludrová s občianskym združením Ludrovská iniciatíva.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia