Umenie a umelci Liptova

Umenie a umelci Liptova

RedakciaAktuality22.9.2021

Je voľným pokračovaním vlaňajšej výstavy, keď mohli návštevníci vidieť umelecké zbierky z 19. storočia. Tentokrát si návštevníci môžu pozrieť umelcov spojených s Liptovom tvoriacich prevažne v prvej polovici 20. storočia.

Návštevníci, laická i odborná verejnosť majú možnosť si pozrieť výtvarné diela výlučne zo zbierok LM. Všetky vystavené diela boli pred zrakmi verejnosti „ukryté“ v depozitárnych priestoroch, ale teraz ich múzeum, po odbornom ošetrení a značných konzervátorských zásahoch, vystavuje v plnej kráse.

„Výstava a vystavené diela sú rozdelené do viacerých tematických blokov, čím sme chceli zdôrazniť niektoré aspekty našich diel. Jedna časť sa venuje dielu českého rodáka Jána Hálu, ďalšie dve približujú tvorbu významného slovenského umelca Martina Benku a Miloša Alexandra Bazovského,“ spresnil kurátor výstavy a kunsthistorik LM Rastislav Molda. Keďže prvá polovica 20. storočia je výrazne spätá aj so vznikom Československej republiky, návštevníci majú možnosť vidieť aj unikátne diela znázorňujúce jej čelných predstaviteľov. „V tejto súvislosti je zaujímavý predovšetkým obraz Milana Rastislava Štefánika od Františka Fahrmanna. Autor znázornil Štefánika v tradičnej generálskej uniforme a životnej veľkosti, pričom aj postava je v celosti a ide tak o jeden z mála takýchto obrazov“, doplnil kurátor výstavy.

Nielen pre Ružomberčanov budú určite zaujímavé aj dve ďalšie tematické časti výstavy. Jedna z nich predstavuje diela znázorňujúce mesto Ružomberok z rôznych perspektív. V druhej tematickej časti sa pracovníkom LM podarilo z veľkej časti dokumentovať a priblížiť súťažné návrhy na „sochu slobody“, z roku 1928, kedy si obyvatelia mesta týmto spôsobom pripomínali desaťročnicu novej republiky.

LM myslelo aj na najmenších návštevníkov a pripravilo pre nich možnosť zahrať sa na umelcov a dotvoriť repliky niektorých z vystavovaných diel. Prezentáciu tvorby umelcov Liptova, ktorá potrvá do 22. februára 2022, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia