Unikátna encyklopédia má za sebou slávnostný akt

Unikátna encyklopédia má za sebou slávnostný akt

RedakciaAktuality29.9.2022

Ružomberok má svoj dejepis športu! Dnes (29. septembra) v rámci 47. edície Rendezvous pod schodmi bola v tamojšej mestskej knižnici slávnostne uvítaná do života knižná publikácia Z histórie športu v Ružomberku.

Sprievodcom príjemného podvečera bol už tradičný hlavný hostiteľ pravidelných stretnutí „pod schodmi“ Radislav Kendera, ktorý "rodinnú" ceremóniu aj otvoril. Potom sa slova ujal autor 150 – stranového ponoru do športovej histórie v centre dolného Liptova František Dian (roč. nar. 1942), bývalý dlhoročný pedagóg, tiež riaditeľ Gymnázia v Ružomberku, významný telovýchovný funkcionár a v súčasnosti vysoko aktívny publicista.

Je to dlhodobá záležitosť,“ zdôraznil na úvod aj niekdajší futbalový brankár. „Všetko sa začalo mojimi príspevkami z histórie rôznych druhov športu v našom meste do Ružomberského hlasu. Neboli to len tradičné odvetvia ako futbal, basketbal, volejbal, stolný tenis, no i tie, ktoré postupom času úplne zanikli. Zozbieraných materiálov bolo čoraz viac. Raz Janko Svrček sa ma spýtal, či nechcem spracovať kompletnú športovú históriu mesta. V tom čase ale bolo ešte predčasné o tom uvažovať. Nadhodená myšlienka však vo mne zostala. Človek začal prenikať do rôznych análov. Nuž a začali sa aj práce na knihe. Išlo o to, aby priestor dostali všetky športy, ktoré tu boli, aj také, čo sa iba zjavili a zanikli. Mojim cieľom bolo takto pripraviť materiál takisto pre ďalšie generácie,“ objasňoval svoje publikačné pohnútky F. Dian, tiež stály a aktívny spolupracovník nášho portálu.

Promotérmi knihy boli kvestor Katolíckej univerzity v Ružomberku Ján Kamoďa a bývalý československý reprezentant v atletike Ján Svrček. Spolu s nimi veľa šťastia novému a svojim spôsobom unikátnemu dielu, v ktorom sa nájde i každý športový klub, či oddiel ružomberskej súčasnosti, za mesto popriala vedúca oddelenia regionálnej politiky na mestskom úrade Gabriela Demčáková.

Kniha stručne mapuje aj športové aktivity do roku 1918, no špeciálne je zameraná na obdobie, ktoré začína vznikom Československej republiky. Ide o sondu do tridsiatich ôsmich odvetví, čo v meste nechali za sebou nejakú brázdu a k nim autor priradil ešte sedem, ktoré Ružomberkom preleteli ako kométa. Svoje miesto majú aj záujmové združenia a spolky i tri mestské časti.

Publikáciu si možno zakúpiť v Informačnom centre Ružomberok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia