Unikátna novinka proti drevokazom

Unikátna novinka proti drevokazom

Ján SvrčekAktuality24.8.2023

V Liptovskej múzeu, v jeho pribylinskom skanzene, v objekte Kolár v Liptovskej Sielnici pokračuje boj s drevonákazou novou modernou metódou termosanáciou, pri ktorej sa o finančnú injekciu postaral Žilinský samosprávny kraj.

Je to v našich podmienkach niečo úplne nové. Vlastne pilotný projekt,“ zdôraznil zástupca riaditeľa Liptovského múzea Jiří Přibyl. „Minulý rok sme na základe analýzy zistili, že došlo k napadnutiu dreva drevokaznými škodcami. Preto sa, z preventívnych dôvodov, pristúpilo k ošetreniu tohto objektu. Najprv bol vypracovaný odborný posudok, ktorý pripravila Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene. Následne sa vytrhalo všetko degradované drevo a odviezlo aj podlažie, ktoré by mohlo znamenať potenciálne riziko pre kontaminovanie ostatných objektov. Počas súčasnej etapy sme vymenili niektoré degradované prvky, spodné trámy a hranoly z konštrukcie objektu a domu, pričom sa za pomoci zdvihákoch hore posúvala zrubová konštrukcia. Teraz sa spustila aj druhá časť súčasnej etapy, a to samotná sanácia horúcim vzduchom, ktorú má na starosti špecializovaná firma z Českej republiky. Ide o technologický proces, pri ktorom dochádza k postupnému prehriatiu celého zrubového objektu a tým k likvidácii choroboplodných zárodkov, alebo drevokazného hmyzu a húb. Následne vykonáme preventívny náter chemickým roztokom.“

Keď sa celá táto „čistka“ skončí, objekt v Liptovskej Sielnici, ktorý Liptovské múzeum svojho času získalo od originálneho kolára z Liptovskej Ondrašovej (ide o obytnú časť aj s dielňou) ešte čaká posledná etapa, ktorej finále bude jeho opätovnéotvorenie. „K tomu je nevyhnutná obnova podláh, čo boli vytrhané a samozrejme vrátenie samotnej expozície,“ objasnil posledný úsek prác v Múzeu Liptovskej dediny J. Přibyl.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia