Unikátne hojdačky v prírode.

Unikátne hojdačky v prírode.

RedakciaAktuality3.6.2022

Hojdačky, ktoré sú ukryté v nádherných prírodných zákutiach sa stali novou atrakciou. Narazíte na ne pri náučných chodníkoch, v lese, alebo nad dedinou, odkiaľ sa naskytne dokonalý výhľad. Internet tak v súčasnosti valcujú hojdačky v prírode. Spolu s cestovateľmi Danielom a Majkou z blogu Cestujzamenej sme sa pozreli na hojdačky v okolí Ružomberka.

„Čo sa týka hojdačiek, tak na našom zozname v rámci Slovenska ich momentálne máme viac ako 90 a podarilo sa nám navštíviť asi tretinu z nich. Len nedávno sme prekročili číslo 30. Je to taká naša zábavka. V okolí Ružomberka ich je hneď niekoľko. My poznáme tie v Komjatnej, Likavke, Liptovskej Teplej, Liptovskej Štiavnici a vo Valaskej Dubovej. Zatiaľ sa nám podarilo navštíviť len 3 z nich. Asi najkrajšia je v Liptovskej Štiavnici, nad rezortom Chalúpkovo. Je z nej naozaj nádherný výhľad na liptovskú prírodu. Ďalšia, ktorá stojí za to, sa nachádza v obci Valaská Dubová. Z nej je super výhľad na populárny Veľký Choč. A tretia, ktorú sme už stihli objaviť sa nachádza v obci Liptovská Teplá, v časti Madočany. Vpravo uvidíte Nízke Tatry, vľavo Západné Tatry a všade navôkol čarovný Liptov. Okrem vyššie spomenutých jedna existuje aj v Stankovanoch v časti Podšíp. Tam sa nám, žiaľ, ešte nepodarilo ísť. Ale máme ju na zozname. Tak snáď čoskoro,“ hovorí Daniel Hruška z blogu Cestujzamenej.

Ak sa vyberiete na prechádzku za hojdačkou odmenou vám bude radosť z pohybu a fotogenický výhľad. Cesta k nim je naozaj jednoduchá. „Väčšinou sa nachádzajú neďaleko od obcí a cesta k nim netrvá viac ako 30 minút. Asi najjednoduchší prístup je k hojdačke pri Chalúpkove, tam ste do 5 minút. Tá v Madočanoch sa dá objaviť do 20 minút nad obcou a vo Valaskej Dubovej to nebude trvať tiež viac ako 30 minút. Trošku dlhšia prechádzka na vás čaká pri objavovaní hojdačiek v Likavke a v Komjatnej,“ hovorí Daniel.

Určite ste si všimli, že hojdačky v prírode sú novým trendom. Každú chvíľu niekde nová hojdačka pribudne. Prečo je to tak? „Za posledné 2 roky si ľudia zvykli viac chodiť do prírody, a práve hojdačky sa stali často cieľom ich cesty. Väčšinou sa pri ich objavovaní spája prechádzka v prírode s nádherným výhľadom na konci, ktorý vyzerá krásne aj na fotke. A práve to majú ľudia naozaj radi. A druhou super motiváciou je asi aj návrat do detských čias. Hojdanie je super,“ dodáva Daniel.

Hojdačka v Liptovskej Štiavnici

Cesta k hojdačke je veľmi jednoduchá, Môžete sa autom dopraviť k rezortu Chalúpkovo a potom už len cca 5 minút vyšliapať malý kopček. Naskytne sa vám krásny výhľad na liptovskú prírodu. Ak hojdačku navštívite v podvečerných hodinách, čaká vás aj unikátny západ slnka.

Hojdačka v Likavke

Za hojdačkou v Likavke vás čaká o niečo dlhšia prechádzka. Nájdete ju nad obcou pod Likavským hradom.

Hojdačka vo Valaskej Dubovej

Hojdačka sa vypína priamo nad obcou Valaská Dubová. Vidíte ju už z dediny od kostola. Čaká vás cca 15 minútová prechádzka a ste v cieli.

Hojdačka v Stankovanoch

Ďalšiu unikátnu hojdačku nájdete v obci Stankovany, a to v osade Podšíp. Na Podšípe nájdete rozprávkové dreveničky, z ktorých niektoré dnes slúžia ako chaty. Od železničnej stanice sa značkovaným turistickým chodníkom na Podšíp dostanete za cca 45 minút.

Hojdačka v Liptovskej Teplej

Hojdačku nájdete v časti Madočany. Objavíte ju do cca 20 minút chôdze nad obcou.

Hojdačka v Liptovských Sliačoch

Taktiež nad obcou sa vypína hojdačka zavesená na strome. Od domu smútku v Liptovských Sliačoch vás čaká cca 10 minút šľapania do kopca a ste pri nej.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia