Univerzitný zbor z Ružomberka bol súčasťou veľkolepej premiéry v Jeruzaleme

Univerzitný zbor z Ružomberka bol súčasťou veľkolepej premiéry v Jeruzaleme

RedakciaAktuality9.3.2023

Univerzitný zbor Benedictus z Ružomberka, zbor z nemeckého Sankt Wendelu a dva židovské zbory z Tel Avivu a z Jeruzalema sa vo štvrtok 2. marca zúčastnili celosvetovej premiéry oratória Daniel v Jeruzalemskom divadle.

Súčasná izraelská skladateľka Efrat Rachel Gerlich toto veľkolepé dielo písala štrnásť rokov. Oratórium Daniel sa zakladá na niekoľkých vybraných statiach zo starozákonnej knihy proroka Daniela. Skladba bola prezentovaná v hebrejčine a aramejčine, jedna časť z oratória využíva texty v 29 jazykoch. Samotná autorka oslovila aj vedúcu Katedry hudby Katolíckej univerzity a zároveň dirigentku zboru Benedictus Zuzanu Zahradníkovú, aby sa do projektu zapojili. „V septembri minulého roka mi Efrat poslala e-mail, s ponukou zapojiť sa do premiéry tohto diela, ktorá bola naplánovaná na rok 2023 v Jeruzalemskom divadle. Hľadala zbory, ktorých členovia sú predovšetkým veriaci ľudia. Záležalo jej na tom, aby text a posolstvo, ktoré dielo nesie, spievali ľudia, ktorí vedia, o čom spievajú. Zbor bol vytvorení zo spevákov rôznych vierovyznaní - boli tam židia, katolíci a mesianisti, ku ktorým patrí aj sama autorka. Stretli sme sa pestrá skupinka ľudí, ktorých spájala viera.“

To, že išlo práve o zbory z Nemecka, Slovenska a Izraela bolo zároveň symbolom zmierenia. „Nemecký zbor oslovila Efrat Rachel Gerlich na spoluprácu priamo v Jeruzaleme, kde navštívila jedno z ich vystúpení. Nás našla cez YouTube. Keďže hľadala spevácke zbory, ktoré sa venujú duchovnej hudbe, natrafila na skladbu nášho záverečného koncertu z letného semestra – John Rutter – Look at the World, ktorá sa jej tak zapáčila, že sa rozhodla nás osloviť,“ hovorí Zahradníková.

Rozsiahle dielo, ktoré má okolo 190 strán nacvičovali už od októbra. „Prípravy na Slovensku prebiehali dlhodobo, od októbra. Mali sme víkendové sústredenia, a tiež večerné nácviky vo štvrtok a piatok. Celá príprava doma trvala 5 mesiacov. Skúšky sme mali spoločné, kde bol celý zbor, a tiež delené skúšky, kde sme spievali v jednotlivých hlasoch. Priamo na mieste sme mali dve skúšky s klavírom, kde už sme spolupracovali s dirigentom Elli Jaffem. Následne sme mali dve orchestrálne skúšky a vo štvrtok, v deň koncertu, ešte jednu generálnu skúšku.“ hovorí člen zboru Peter Pekarčík.

Slávnostnú premiéru, ktorú naživo v Jeruzalemskom divadle sledovalo viac ako 800 ľudí uviedol 100-členný orchester spolu s 80-členným zborom z troch krajín. „Bol to úžasný umelecký aj duchovný zážitok. Koncert dopadol veľmi dobre, aj keď spoločných skúšok v divadle na také rozsiahle dielo, bolo naozaj málo. Potom, čo som si pozrela záznam musím povedať, že je to úplne iný pocit, keď človek stojí na javisku, a keď sa na to pozerá ako divák. Keď spievate, samozrejme, tá atmosféra tam je, ale sústredíte sa na to, aby ste podali čo najlepší výkon a plná pozornosť patrí dirigentovi. Keď sa na to pozerám z pohľadu kamier, je pre mňa až neuveriteľné, že náš zbor mohol byť súčasťou takéhoto veľkolepého predstavenia. Prenos bol výborne spracovaný, či už zvuk, kamera, ale aj efekty celej scény,“ hovorí Zahradníková. Záznam z premiéry oratória Daniel si môžete pozrieť tu.

Svoje pocity po premiére popísal aj člen zboru Peter Pekarčík. „Takáto udalosť sa v živote neprofesionálneho speváka objaví raz, možno dvakrát za život, preto som v prvom rade mimoriadne vďačný. Skúsenosť spievania vo veľkom zbore so symfonickým orchestrom a so sólistami je nenahraditeľná. A keďže išlo o oratórium na biblický text z knihy proroka Daniela a spievali sme ho vo Svätej zemi, tak sme tento duchovný rozmer mohli prežívať intenzívnejšie.“

Univerzitný zbor vystúpil v Jeruzaleme aj vďaka podpore rektora Katolíckej univerzity Jaroslava Demka, vďaka podpore arcibiskupa Bernarda Bobera, dekana Pedagogickej fakulty Petra Krška a vďaka osobnej podpore ružomberského podnikateľa a filantropa Milana Fiľa. Zájazd finančné podporilo aj mesto Ružomberok spolu s Mondi SCP.

Rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko opísal premiéru ako jeden zo svojich najkrajších umeleckých zážitkov. „Je to nielen zo samotného diela Daniel, ktoré vznikalo neuveriteľných 14 rokov, ale aj preto, že som na obrovskom javisku, v najväčšej sále Jerusalem Theatre, videl svojich kolegov, priateľov a študentov Katolíckej univerzity. Obdivujem, že sa dokázali zapojiť do tohto oratória, nacvičiť ho v podstate na diaľku a rýchlo sa adaptovať na celkom iné podmienky priamo vo Svätej Zemi. Navyše ako profesionáli - ktorí vložili do svojej práce aj svoje srdce - to celé zladili za krátky čas s vyhľadávaným dirigentom Ellim Jaffem, početným symfonickým orchestrom a ďalšími dvoma zbormi. A výsledok bol veľkolepý! Nie som si vedomý, že by sa bolo takéto čosi podarilo nejakej inej slovenskej univerzite. Môžem sa mýliť, ale išlo o udalosť mimoriadneho medzinárodného významu, o spriatelenie národov, o zblíženie ľudí, kultúr a náboženstiev. Neviem, či je naša "doba" schopná toto primerane oceniť a pochopiť a uznať zásluhy KU. Veľa sa dnes hovorí aj o židovsko-kresťanskom dialógu. Druhého marca 2023 sme boli svedkom jeho najvyššej - duchovnej a umeleckej - úrovne. A naši študenti, pedagógovia a absolventi KU boli toho súčasťou! Neskrývam svoje nadšenie! Jednoducho, zbor Benedictus nezmazateľne zaradil Ružomberok a Katolícku univerzitu na umeleckú mapu sveta. Môžem len dodať - ĎAKUJEM!“

Niektoré časti diela by chcel univerzitný zbor Benedictus uviesť aj na Slovensku. „Nebude to samozrejme v takom veľkom obsadení, ako to zaznelo v Jeruzaleme, ale plánujeme niektoré časti predniesť ružomberskému publiku v rámci našich koncertov na konci letného semestra,“ dodáva vedúca Katedry hudby Zuzana Zahradníková.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia