Uskutočnil sa protest proti zrušeniu súdu v Ružomberku

Uskutočnil sa protest proti zrušeniu súdu v Ružomberku

RedakciaAktuality13.10.2021

Podľa štatistík analytického centra ministerstva spravodlivosti patrí Okresný súd v Ružomberku medzi prvých päť súdov s najkratšou dĺžkou konania. Napriek tomu sa ocitol na zozname dvadsiatich, ktoré sa majú rušiť.

Nová verzia reformy súdnej mapy čelí kritike. Nesúhlasne sa k nej vyjadrujú mnohí slovenskí sudcovia, prokuratúra, advokáti, samosprávy, verejnosť i politici. Aj Liptáci jej vytýkajú najmä to, že nezohľadňuje regionálne špecifiká a potreby.

Súd do Ružomberka patrí

„Tam kde je Katolícka univerzita, Ústredná vojenská nemocnica, najmodernejší papierenský kombinát na Slovensku čo sa týka veľkosti a perspektívy a strategická križovatka celého regiónu, tak robiť z takéhoto mesta dedinu, je zvláštny prístup pri odstraňovaní rozdielov medzi regiónmi. To je absurdné,“ povedal na dnešnom tichom proteste za zachovanie súdu v Ružomberku primátor Igor Čombor.

Spolu so starostami dedín vyjadril podporu na jeho zachovanie. „Patri medzi desať najlepších na Slovensku. Mesto má strategickú polohu. Pri súdnej mape sa posudzovali aj možnosti pohybu osôb. Ružomberok ako križovatka troch okresov má svoje opodstatnenie. Je to proti logike aby bol zrušený.“ Argumentom za zachovanie je aj spoločný jedinečný komplex, v ktorom sú súd, väznica, prokuratúra a polícia.

Pracovné miesta sú ohrozené

Na proteste sa zúčastnili zamestnanci ružomberského súdu. V rukách držali transparenty s nápismi Koniec súdu, koniec okresu, nedovoľme to! Stop súdnej mape.

„Okresný súd v Ružomberku podľa nášho názoru spĺňa všetky atribúty na funkčnosť, špecializáciu a rýchlosť konania ako každý iný súd na Slovensku. V rámci trestného a civilného konania pokrýva spádovú oblasť pre okres Ružomberok, čo sa týka pracovnoprávnych sporov, od roku 2016 vybavujeme spádovú oblasť celého Žilinského kraja. Tým, že by okresný súd zanikol, minimálne pracovnoprávna a civilná agenda by mala prejsť pod súd v Liptovskom Mikuláši, čo určite zhorší dostupnosť pre občanov,“ povedal vysvetlil riaditeľ správy Okresného súdu Ružomberok Ladislav Fiš.

Uviedol, že Okresnom súde Ružomberok pracuje osem sudcov a 37 zamestnancov. „V prípade, že dôjde k jeho zrušeniu, nemáme žiadne informácie o tom, koľko zamestnancov zostane a koľko z nich prepustia.“

Upozornil, že v dôvodovej správe ministerstvo uvádza v rámci reformy zrušenie 50 miest sudcov a 292 zamestnancov v súdnej sústave. „Predpoklad teda je, že sa budú rušiť aj miesta zamestnancov na našom súde,“ dodal Fiš.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia