Úspešná záchrana kultúrnych hodnôt

Úspešná záchrana kultúrnych hodnôt

Ján SvrčekAktuality6.6.2024

Liptovské múzeum ukončilo proces reštaurovania ďalších dvoch obrazov zo svojich zbierok. Postarala sa o to akademická maliarka Mária Ďuricová. Išlo o dva grantové projekty z Fondu na podporu umenia.

Prvým je dielo od neznámeho autora s názvom Dievčatko s ružičkou, druhým obraz so sakrálnou tematikou identifikovaný ako Loretánske litánie.

Reštauráciu všetkých doterajších šiestich diel zastrešoval kurátor umeleckých zbierok Liptovského múzea Rastislav Molda, pričom Mária Ďuricová sa postarala o finalizáciu piatich.

Obraz, pomenovaný ako Dievčatko s ružičkou sa v zbierkach múzea nachádza od roku 1948. Reštaurovanie ukázalo, že v minulosti sa na ňom robili nevhodné zásahy, ktoré spôsobili značné devastačné zmeny, strhli väčšinu detailov a spôsobili zmenu povrchov farebných vrstiev. O to náročnejší bol proces reštaurátorských prác a o to cennejší je súčasný výsledok,“ uviedol R. Molda.

Loretánske litánie sú olejomaľbou s vyobrazením 56 výjavov s figúrami a symbolmi. Toto dielo získalo múzeum ešte v roku 1930. V priebehu reštaurovanie obrazu sa ukázalo, že dielo bolo v zlom stave, čo na prvý pohľad nebolo možné identifikovať. Obraz bol roztrhnutý na dve časti a priklincovaný na drevenú podložku. Viacero drobných vypadaných miest sťažovalo prácu reštaurátorky. Aj napriek týmto komplikáciám sa reštaurátorský zásah podarilo úspešne ukončiť,“ vysvetlil R. Molda.

V súčasnosti je ešte rozpracovaný jeden veľký projekt v tejto oblasti, ktorý takisto má pod palcom dvojica Mária Ďuricová a Rastislav Molda. Jeho výsledkom bude odborne obnovený veľkoformátový oltárny obraz sv. Floriána z Rímsko-katolíckeho kostola z Hubovej.

Foto: Liptovské múzeum

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia