Ústredná vojenská nemocnica spustila testovanie na ochorenie COVID-19 vo vlastnej réžii

Ústredná vojenská nemocnica spustila testovanie na ochorenie COVID-19 vo vlastnej réžii

RedakciaAktuality9.4.2020

Ústredná vojenská nemocnica SNP spustila od pondelka vo vlastnej réžii pilotné testovanie na ochorenie COVID-19 metódou RT - PCR v reálnom čase. Ako uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR, Martina Kovaľ Kakaščíková očakávaná kapacita testovania za deň je 60 testov, pričom už v utorok bolo vykonaných prvých 25 s vysokou presnosťou. K testovaniu vzoriek sa má postupne pridať aj Úrad hlavného lekára Ozbrojených síl SR v zariadení v Ondrašovej. Informáciu potvrdil minister obrany Jaroslav Naď a doplnil, že rezort obrany tak celkovo zabezpečí viac ako sto testovaní denne.

Minister obrany zároveň počas návštevy preveril pripravenosť ÚVN na fungovanie v stave červenej nemocnice.

„V týchto dňoch postupne navštevujeme zariadenia rezortu obrany, ktoré sú v prvej línii v boji s ochorením COVID-19, a teda aj v kontakte s ľuďmi, u ktorých sa potvrdilo, alebo v budúcnosti potvrdí toto ochorenie. Som veľmi rád, že naša nemocnica prijala všetky potrebné opatrenia, aby vedela občanom Slovenska poskytnúť tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť,“ konštatoval minister obrany, Jaroslav Naď.

Ústredná vojenská nemocnica podľa jeho slov vie poskytnúť komplexnú zdravotnú starostlivosť 60 pacientom vrátane zabezpečenia pľúcnej ventilácie, pričom celkovo je pripravená hospitalizovať takmer 250 pacientov s ochorením COVID-19.

Súčasťou opatrení Ústrednej vojenskej nemocnice bola aj reprofilizácia 184 lôžok, teda viac ako tretina lôžkovej kapacity pre pacientov s koronavírusom. „V týchto dňoch zároveň prebieha rekonštrukcia budovy bývalej polikliniky na Považskej ulici v Ružomberku, ktorá bude slúžiť ako pavilón pre pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Ústredná vojenská nemocnica objednala tiež 4 transportné biovaky, ktoré budú v prípade potreby slúžiť na prepravu pacientov z tohto pavilónu na iné pracoviská v rámci nemocnice,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR, Martina Kovaľ Kakaščíková.

Nový prístroj na testovanie si podľa jej slov Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku za požičala a momentálne pripravuje v zmysle platnej legislatívy podklady na verejné obstarávanie na jeho zakúpenie.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia