Ústredná vojenská nemocnica v hodnotení INEKO klesla. Stále je v prvej trojke

Ústredná vojenská nemocnica v hodnotení INEKO klesla. Stále je v prvej trojke

RedakciaAktuality8.10.2018

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - FN (ÚVN) sa v posledných rokoch umiestňovala na popredných miestach v hodnotení nemocníc na Slovensku. V najnovšom rebríčku sa vo svojej kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc umiestnila na 3. mieste. „Zdravotnícke zariadenia sme porovnávali v piatich hlavných oblastiach. Ide o spokojnosť pacientov, kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, hospodárenie, transparentnosť nemocníc a náročnosť diagnóz," povedal pre TASR analytik Dušan Zachar z INEKO.

Vyzdvihli spokojnosť pacientov a kvalitu zdravotnej starostlivosti

INEKO vyzdvihol v prípade ÚVN spokojnosť pacientov a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Dosahovať dobré indikátory kvality jej uľahčujú v priemere relatívne menej komplikované hospitalizačné prípady. Má najnižšiu reoperovanosť pacientov, úmrtnosť po operáciách a na akútnu mozgovo-cievnu príhodu,“ uvádza INEKO v hodnotiacej správe.

Slabou stránkou je vysoká úmrtnosť a podpriemerná transparentnosť

V hodnotiacej správe INEKO poukázal na nedostatky Ústrednej vojenskej nemocnice. Uvádza, že nemocnica „vykazuje najvyššiu úmrtnosť pacientov starších ako 65 rokov po zlomenine stehennej kosti. ÚVN má podpriemerný index transparentnosti“.
Na stanovisko nemocnice čakáme.

Nemocnica roka 2018 je v Banskej Bystrici

Minulý rok sa na prvom mieste ocitla ÚVN. Tento rok ju vymenila Banská Bystrica. V rovnakej kategórii získala najvyššie ocenenie po prvýkrát Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica a druhé miesto patrí Univerzitnej nemocnici v Martine. V kategórii všeobecných nemocníc je prvá Ľubovnianska nemocnica n.o..

Dve kategórie, pätnásť ukazovateľov

Nemocnice boli rozdelené do dvoch kategórií - štátne univerzitné a fakultné nemocnice a všeobecné nemocnice. INEKO ďalej samostatne hodnotilo 15 ukazovateľov v piatich hlavných oblastiach: spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosť diagnóz pacientov, hospodárenie a transparentnosť.

Novinkou je hodnotenie náročnosti diagnóz

Tento rok využili prvýkrát aj hodnoty takzvaného "case mix indexu", teda náročnosti diagnóz pacientov za rok 2017. „Nevýhodou doterajšieho hodnotenia bolo, že pri hodnotení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti sme sa pozerali iba na výsledky na výstupe nemocnice. Nezohľadňovali sme, akí nároční pacienti prichádzajú do nemocnice," uviedol riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Dodal, že nemocnica, ktorá mala pri nástupe na liečbu náročnejších pacientov, vykazovala aj horšie výsledky pri výstupe. „Preto sme ju automaticky zaraďovali nižšie v našich rebríčkoch. Celé roky sme sa snažili získať informácie o tom, s akými náročnými diagnózami pacienti do nemocnice prichádzajú, aké náklady sú na ich liečbu a aká je skutočná pridaná hodnota nemocníc," dodal Goliaš. Riaditeľ INEKO vyzdvihol systém DRG, vďaka ktorému sa tento rok po prvýkrát v histórii podarilo získať dáta. Nový parameter sa rozhodli zaradiť aj do metodiky hodnotenia nemocníc.

Správu budeme aktualizovať o vyjadrenie Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia