ÚVN vymenila starý chirurgický zobrazovací systém za O-rameno novej generácie

ÚVN vymenila starý chirurgický zobrazovací systém za O-rameno novej generácie

RedakciaAktuality25.11.2023

Chirurgovia na celom svete považujú O-rameno za súčasť moderného spôsobu operovania alebo zobrazovania počas operácie, s kvalitným obrazom, jednoduchou manipuláciou a výbornou spoľahlivosťou. Nedávno bola na trh uvedená ďalšia generácia O-ramena, ktorá je už aktuálne aj súčasťou Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – fakultná nemocnica.

Chirurgický zobrazovací systém O-rameno sa úspešne etabloval na klinike neurochirurgie pod vedením doc. MUDr. Roberta Rusnáka, PhD. spoločne s odborným tímom lekárov kliniky, sa dostal do základných štandardných postupov nemocnice.

Nedávno bola na trh uvedená ďalšia generácia O-ramena, ktorá je už aktuálne aj súčasťou neurochirurgického operačného tímu Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – fakultná nemocnica.

Nové O-rameno zabezpečuje minimálne vstupy a trojrozmerné zobrazovanie počas operačných výkonov na chrbtici. V spolupráci so spinálnou navigáciou sa operátor vie zorientovať v danej cielenej oblasti bez toho, aby musel otvárať komplet celú chrbticu a ničil tam svalové štruktúry. Pre pacienta a operujúceho chirurga má takú výhodu, že zvyšuje presnosť zavedenia a spoľahlivosť, čím sa dá predísť chybám z titulu nesprávneho zavedenia fixačných implantátov, náhrad a fixátorov u pacientov, kde je tá presnosť úplne životným faktorom, ktorý rozhoduje o ich prognóze.

Trojrozmerný skener sa používa na také výkony, kde sa zavádzajú podporné systémy a fixátory do chrbtice, či už do krčnej, hrudnej alebo driekovej. Napríklad pri krčnej a hrudníkovej chrbtici sú tie kostne štruktúry veľmi subtílne, a práve tam nejaká odchýlka o dva milimetre môže byť skutočne rozhodujúca. To znamená, že tá trojrozmerná kontrola s pomocou O-ramena a spinálnej navigácie je obrovská pomoc pre chirurga, znižujú sa tak  omyly v zmysle zle zavedených implantátov a fixátorov, ktoré môžu mať pre pacienta až fatálne následky.

Pri väčších výkonoch je potrebná garancia vysokokvalitnej operácie a bez špecializovaného technického vybavenia je to pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti  pri určitých operáciách  limitujúce. Navyše záťaž personálu röntgenovým žiarením z iných prístrojov je obrovská. UVN má prvenstvo vo využívaní  O-ramena. V súčasnosti sú na Slovenku minimálne  tri nemocnice, ktoré týmto spôsobom operujú chrbticu a vytvára sa priestor na zdieľanie a prenášanie skúseností a zručností. Neurochirurgický tím lekárov pod vedením doc. MUDr. Roberta Rusnáka, PhD. iba pokračuje v inovatívnom pokroku a  O-rameno je neoddeliteľným nástrojom chirurgického tímu, ktorý sa usiluje o najlepšie výsledky pacienta.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia