Už aj okres Ružomberok bude od pondelka oranžový

Už aj okres Ružomberok bude od pondelka oranžový

RedakciaAktuality16.9.2021

Rozdelenie ľudí do troch skupín naplno pocítia už aj obyvatelia a návštevníci oranžového okresu Ružomberok.

Základ je na tom najhoršie

Prvá skupina je označovaná základ. Tvoria ju všetci bez rozdielu vrátane nezaočkovaných. Druhou skupinou je OTP, teda očkovaní, testovaní a po prekonaní covid-19. Treťou sú očkovaní.

Zatiaľ čo OTP a očkovaní si budú môcť užívať výhody svojho rozhodnutia napríklad v interiéroch reštaurácií, na plavárňach, vo wellnes či v hoteloch a penziónoch, základ sa toho bude musieť zriecť, prípadne sa k týmto službám dostane veľmi obmedzene.

Prevádzkovatelia, majitelia podnikov či organizátori podujatí si vyberú, akej skupine dovolia vstúpiť do objektu či na športovisko. Základ môže byť napríklad len na otvorených terasách reštaurácií a krčiem, aj to len do obmedzenej kapacity.

Výrazný rozdiel je aj pri ubytovaní. Základ je zakázané ubytovať. OTP dostane ubytovanie bez obmedzení, reštaurácie v interiéri dovoľujú 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, na terasách terasy bez obmedzení, wellness maximálne do 50 % kapacity alebo do 1000 osôb. Kompletne zaočkovaní, ku ktorým sa nikto neprimieša, tieto služby využívajú bez limitu.

Rozhoduje viac faktorov

Okres Ružomberok je pritom v covid automate na tom najlepšie z okolitých. Sedemdňová incidencia, teda počet nakazených na stotisíc obyvateľov je na úrovni 21, pričom za týždeň pribudlo 12 odhalených infikovaných. Nad 50 rokov je zaočkovaných 59,1 percent.

Martin a Brezno budú od pondelka už červené. Oranžová Banská Bystrica má incidenciu 48, Liptovský Mikuláš 37. Dolný Kubín má s incidenciou až 94 pomaly namierené už do červenej farby. Zatiaľ ho tam nepúšťa 62 percentná zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov, čo je významný faktor covid semaforu.

Bližsie informácie o protiepidemických podmienkach v oranžových okresoch nájdete TU.

https://automat.gov.sk/

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia