Už nie lávka, ale most na pylóne

Už nie lávka, ale most na pylóne

Ján SvrčekAktuality11.2.2024

Včerajšia sobota (10. februára) bola významným dňom pre dve obce okresu Ružomberok, ktoré rozdeľuje rieka Váh. Švošov a Hubovú od roku 1968 spájala lávka pre peších. Tá sa síce dožila poriadne bradatého veku, ale logicky, raz doslúžila. V roku 2019, na základe rozhodnutia statika, bola oficiálne zatvorená, no napriek tomu ju niektorí ľudia, viac - menej bez inej alternatívy, využívali na prechod naďalej. Včera sa už však oficiálne strihala páska na zbrusu novom prepojení oboch susedov. Starú "ľavicu" nahradil úplne nový, moderný cyklomost.

Okrem švošovského "richtára" pri tomto miľníku samozrejme bol jeho kolega z Hubovej Stanislav Nechaj, a tiež pozvanie prijala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Ani ďalšie dôležité persóny - starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík, ktorý bol nápomocný ako stavený dozor, projektant Jozef Recký a konateľ zhotoviteľa Liptovskej stavebnej spoločnosti Ľubomír Sidor, nemohli chýbať. Vystúpil tiež folklórny súbor Lavička a dielo posvätili kňazi z oboch zaintresovaných obcí. Slávnostnú chvíľu si nenechalo ujsť okolo päť stovák občanov.

"Keď som sa v roku 2015 sa stal u nás starostom, rok, čo rok som aspoň jedným listom žiadal kompetentných ľudí v štáte, aby sa začala riešiť naša lávka, keďže roky ju posúvali do havarijného stavu. Žiaľ, nikto nereagoval. Dlhé čakanie sa skončilo až v roku 2021, keď bola vyhlásená výzva na cyklotrasy. Následne bol pripravený projekt, aby sme mohli byť oprávneným žiadateľom," vrátil sa späť Milan Široň.

Smelo možno povedať, že niekoľkoročné úsilie, spojené aj s rôznymi peripetiami, (konečne) prinieslo svoje ovocie. "Je to niečo úplne nové, neporovnateľné s lávkou ktorá doslúžila. Keďže na hubovskej strane sa nedalo stavať, celá oceľová konštrukcia je zavesená na jednom novom pylóne, na našej strane," vysvetľoval švošovský starosta.

Novú "lavicu" na svet priviedli eurofondy a obe obce. "Celková hodnota je 1,7 mil. eur. Spolu s Hubovou sme sa podieľali na nákladoch piatimi percentami, čiže dva a pol percenta zafinancovala každá dedina," dodal Milan Široň, ktorý už teraz môže povedať, že ako starosta niečo dejinné, okrem mnohých iných výstupov, pre svoju obec zanechal.

Foto: Jakub Urban

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia