Mesto zatvorilo mestskú plaváreň od 9. marca. Stalo sa tak po zasadnutí krízového štábu, kedy vedenie prijalo viaceré opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.
„Včera (8. júna) nám prišli odobrať vzorky vody. Počítame s tým, že už zajtra budeme vedieť viac informácií o vode v našom bazéne. V prípade dobrých výsledkov by sme už vo štvrtok mohli privítať prvých návštevníkov,“ uvádza pre portál Žijem v Ružomberku vedúci plavárne Peter Štupák.
Na spustenie prevádzky mestskej plavárne musela dať súhlas samospráva. Pred časom vyšlo od hlavného hygienika nariadenie, že plavárne sa môžu otvoriť iba pre športové kluby. Hlavným kameňom úrazu bola vtedy ekonomická nerentabilita a dvere ružomberskej plavárne ostali zatvorené. Písali sme o tom TU
Aj na plavárni budú platiť nové hygienické pravidlá, avšak ako upozorňuje Štupák, oproti posledným mesiacom nepôjde o nič neštandardné.
„S rúškom budú musieť ísť návštevníci až do šatne, rovnako aj ku bazénu, kde si ho odložia. Platí aj dezinfekcia rúk pri vstupe a meranie teploty. Zároveň sa každý zapíše do zoznamu a nechá na seba kontakt,“ hovorí o nových podmienkach na plavárni.
Z bežnej kapacity 50-60 ľudí počítajú s maximálnym počtom 30 ľudí, čo je aj bežný štandard v bazéne.
„Potom ako sme dostali súhlas od mesta na prevádzku plavárne, sme začali čistiť, dezinfikovať a podarilo sa nám napustiť bazén z vlastnej studne. Za päť dní sme do bazéna dostali 400 kubíkov vody. Tým, že voda pochádzala z našej vlastnej studne, sme ušetrili asi 700 eur len za vodu. Pritom tá je asi o jeden stupeň mäkšia ako z vodovodu. Výhodou je, že je menej vodného kameňa. Dúfam, že sa toto podarí aj pri novej plavárni, tam sa tiež počíta so studňou,“ vysvetľuje ďalej Štupák.
Mestskú plaváreň prevádzkuje spoločnosť CZT Ružomberok od roku 2017.
Zároveň dodáva, že keďže bude nová plaváreň o niečo väčšia, stúpne aj spotreba vody. Aj pri novej plavárni u nás zatiaľ zostáva utópiou to, čo je v zahraničí realitou. Recyklácia vody napríklad v Nemecku vyzerá tak, že veľkí odberatelia ako plavárne, musia recyklovať drvivú väčšinu vypustenej vody, ktorú potom použijú ako úžitkovú. „Keď som bol pred niekoľkými rokmi pri otváraní novej plavárne v českom Litomyšli, 30-40 stupňová voda zo spŕch odtekala cez výmenník, ktorý z nej odobral teplo. To potom ešte využili na ohrev vody. Doslova si tak akoby "ukradli" aj energiu, ktorá by sa inak znehodnotila,“ dopĺňa Štupák príbeh z vlastnej skúsenosti.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia