V areáli Mondi SCP vysadili pamätnú lipu

V areáli Mondi SCP vysadili pamätnú lipu

RedakciaAktuality15.4.2023

Slovinské veľvyslanectvo vysadilo štyri pamätné lipy, ktoré budú rásť v troch slovenských mestách. Jedným z miest, kde sa dňa 12. apríla 2023 vysadila jedna z medonosných drevín – lipa malolistá (Tilia cordata) je aj Ružomberok.

Predseda predstavenstva Mondi SCP Miloslav Čurilla zalieva pamätnú lipu.

Jeho Excelencia Stanislav Raščan, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovinska na Slovensku, za prítomnosti vedenia spoločnosti Mondi SCP Miloslava Čurillu, predsedu predstavenstva, Matjaža Gorjupa, prezidenta spoločnosti ale i predstaviteľov mestskej samosprávyprimátora mesta Ružomberok Ľubomíra Kubáňa a viceprimátora Roba Kolára vysadili spoločne lipu v areáli závodu, pri parkovisku pred administratívnou budovou.

Miesto pri Mondi SCP, kde je lipa zasadená, nebolo vybrané náhodne. Prezidentom ruužomberských papierní je od roku 2021 Matjaž Gorjup, rodák zo Slovinska.

Vedľa pamätného stromu bola umiestnená kovová pamätná tabuľka s textom: „Túto lipu k 30. výročiu samostatnosti Slovinskej republiky a k 30. výročiu nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovinskom a Slovenskom zasadilo Veľvyslanectvo Slovinskej republiky v Bratislave, 2023.“

Lipu zasadili spoločne predstavitelia slovinského veľvyslanectva, mesta Ružomberok a spoločnosti Mondi SCP.

Išlo nielen o diplomatickú, ale zároveň aj environmentálnu aktivitu spojenú so včelárstvom. Včelári majú vysoké povedomie o dôležitosti čistého a zdravého životného prostredia, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť aj tie najmenšie zmeny v ekosystéme. Najcitlivejšie na ne reagujú práve včely medonosné, ako aj iní opeľovači. Z tohto dôvodu sa Slovinský zväz včelárov (Čebelarska zveza Slovenije) rozhodol v Slovinsku prevziať iniciatívu na znižovanie negatívnych vplyvov na životné prostredie v dôsledku emisií skleníkových plynov a opeľovačom pomáhať výsadbou medonosných rastlín. Do tohto projektu sú okrem zväzu zapojené aj mnohé samosprávy. Slovinci si „Deň výsadby medonosných rastlín“ pripomínajú 25. marca.

Okrem Ružomberka boli vysadené lipy ešte v Žiline a Martine.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia