V čase pandémie sa ukázala výhoda silného partnera

V čase pandémie sa ukázala výhoda silného partnera

RedakciaAktuality26.3.2021

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla tvrdo celý svet i Slovensko. Finančné prostriedky museli samosprávy presúvať na boj s vírusom, ale napríklad aj na celoplošné testovanie. A práve v takomto čase sa ako výhoda ukazuje prítomnosť silného partnera akým je v regióne Dolného Liptova továreň Mondi SCP a jej šéf Milan Fiľo. Ten priamo alebo prostredníctvom Nadácie SUPRA či OZ Ružomberčan už roky podporuje Ružomberok či okolité obce.

„V podstate už rok žijeme v inom móde ako sme boli zvyknutí – stretávať sa s ľuďmi, komunikovať s nimi a chodiť za kultúrou prostredníctvom nášho občianskeho združenia. Ale aj pomáhať čistiť Ružomberok alebo chodiť na brigádu do našich mestských lesov. Zrazu sme tieto aktivity, pri ktorých sme urobili kus užitočnej práce museli utlmiť. Užitočnú prácu však robíme aj v tomto pandemickom roku. Začali sme distribúciou rúšok pre našich členov starších ako 65 rokov. Pomáhali sme domovom dôchodcov, domovom sociálnych služieb, vďaka pánovi Fiľovi sme dostali nie malý obnos a nie málo paliet hygieny, ktorú sme ďalej distribuovali. Aj v súčasnej dobe pomáhame. Dostali sme druhú zásielku respirátorov a tie dávame ďalej ľuďom, ktorí sú najviac dotknutí čiže dôchodcom,“ hovorí členka výboru OZ Ružomberčan Jana Streitová s tým, že s nápadom prvej pomoci prišiel sám Milan Fiľo, ktorý oslovil OZ.

OZ teraz rozdáva 5000 respirátorov a do každej obce ružomberského okresu dodalo OZ hygienické rúška. Hygienické potreby smerovali pre domovy sociálnych služieb v okrese Ružomberok od Liptovskej Osady cez Liptovské Sliače, Ružomberok a až do Ľupče. Pomoc tak smerovala organizáciám, ktoré čerpajú prostriedky z rozpočtov obcí alebo z rozpočtu VÚC. Streitová verí, že sa čoskoro OZ Ružomberčan vráti k organizovaniu umeleckých podujatí pre členov OZ a privíta v Ružomberku popredné umelecké osobnosti slovenskej ale i českej scény.

„Môžem povedať, že pandémiu sme zvládli. Občania šili rúška pre našich dôchodcov. Členky nášho Červeného kríža a poslanci zastupiteľstva takisto pomohli pri testovaní. Oslovil som OZ Ružomberčan aj Mondi SCP. Poskytli nám viackrát rúška aj hygienické prostriedky pre dôchodcov. Platí, že Mondi je náš najlepší sused. S pánom Fiľom sa poznám 19 rokov a je to vzťah na nadštandardnej úrovni. Keď potrebujeme, vždy sme dostali pomoc. Napríklad na vybudovanie materskej školy, oddychovej zóny, chodníkov, parkoviska a obnovu kultúrneho doma alebo požiarnej zbrojnice,“ hovorí starosta obce Štiavnička Ladislav Zvara.

Viac o pomoci pre Ružomberok a obce Dolného Liptova nájdete vo videu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia